Według federalnego ministra gospodarki, pomoc dla odbiorców energii elektrycznej ma się rozpocząć wcześniej niż zakładano. Robert Habeck jest optymistą co do stabilności sieci w zimie 2023/24.
Ulgi finansowe wcześniej niż się początkowo spodziewano
Według federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka, ulga finansowa dla odbiorców energii elektrycznej ma nadejść wcześniej niż oczekiwano. „Ulga w cenach prądu musi rozpocząć się najpóźniej w styczniu” – powiedział polityk Zielonych w wywiadzie dla Handelsblatt.
Habeck przyznał jednocześnie, że istnieją wyzwania związane z wprowadzeniem hamulca cen energii elektrycznej, który według planów rządu federalnego ma zostać osiągnięty poprzez uszczuplenie tzw. zysków przypadkowych. Wdrożenie tego byłoby „niezwykle skomplikowanym zadaniem” – powiedział Habeck. Podobnie jak w przypadku hamulca cen gazu, jego ministerstwo ściśle współpracuje z Federalnym Urzędem Kanclerskim i Federalnym Ministerstwem Finansów.
Na pytanie, czy poważnie wierzy, że hamulec cen energii elektrycznej może odnieść sukces w ten sposób, czy też istnieje ryzyko niepowodzenia, jak w przypadku opłaty za gaz, Habeck powiedział: „W normalnych warunkach potrzeba na to dwóch lub trzech lat. Wszystko to musimy zrobić w kryzysie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy”. Powiedział, że jego ministerstwo „realizuje mandat polityczny, ale jest on obarczony niebezpieczeństwem”.
Ostrzeżenie przed spadkiem inwestycji
W Niemczech nigdy nie dochodziło do takiej sytuacji pomniejszania tzw. zysków przypadkowych. Krytyka dotyczy w szczególności planowanego wstecznego pomniejszania zysków. Z tego powodu firmy biją na alarm w obawie o brak inwestycji. Habeck powiedział, że trwają prace nad dokładnym kształtem ustawy. „W zasadzie mówimy o zyskach, o których producenci energii nigdy nie śmieliby marzyć. To kwestia solidarności, że część z nich miałaby służy wspólnemu dobru.” Głosy krytyczne są jednak traktowane poważnie.
Habeck uważa, że Niemcy są dobrze przygotowane do zimy 2023/24
Rząd federalny chce wprowadzić hamulec cen energii elektrycznej analogiczny do zapowiadanego limitu cen gazu. Zdaniem Habecka nie ma ryzyka, że planowane modele hamulców cenowych przestaną być zachętą do oszczędzania. Choć ceny zostałyby ograniczone, nie osiągnęłyby poziomu, jaki miały przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. „Pod tym względem dalsze oszczędzanie jest ekonomicznie uzasadnione”. Co więcej, wiele osób wie, jak „ważne jest rozważne korzystanie z gazu, abyśmy mogli przetrwać zimę bez większego szwanku”.
Habeck wypowiada się optymistycznie w kwestii średnioterminowych dostaw energii. Choć zima 2023/24 może być również „trudna, to będziemy lepiej przygotowani”. Do tego czasu, jak powiedział, gaz będzie pochodził z pięciu państwowych terminali skroplonego gazu ziemnego FSRU, a także z elektrowni węglowych i ze źródeł odnawialnych. „Nawet gdyby nasze magazyny gazu były prawie puste do wiosny 2023 roku, to zimą 23/24 będziemy w znacznie lepszej sytuacji niż w tym roku”.
Źródło: www.zeit.de
PRZEPOWIADAM – Jak 2022 – 2023 Nie nastąpi Poprawa – ZAZNACZAM – a dalej będzie się sytuacja pogarszać – NIE TYLKO W NIEMCZECH – Protesty zaczną się nasilać – Dojdzie do Strajków, regionalnych aż obejmie Całe Kraje – Rządy przestaną panować nad Sytuacją – W całej UNII zacznie się wszystko sypać – CZYLI Ulica, ludzie będą przyjmować Władzę – To NIC nie pomoże, że DADZĄ 300 Euro około 15 Grudnia – Tych pieniędzy do Świąt już nie będą mieli – A ŻYĆ TRZEBA DALEJ – Niemcy Symbol Świata – DOBROĆ – BOGACTWO – A teraz, 14 Milionów jest na skraju… Czytaj więcej »