Prawdopodobnie większość z Was czasami ściągała w szkole. Jednak od czasu wynalezienia ChatuGPT i tym podobnych rozwiązań, oszukiwanie nabrało nowego znaczenia. Próby oszustwa widać było nawet podczas egzaminów maturalnych w Niemczech.
Korzystanie z ChatuGPT na maturze jest próbą oszustwa
Możliwości jest teraz wiele i prawdopodobnie są one zbyt kuszące: podczas egzaminów maturalnych w Hamburgu mówi się, że uczniowie oszukiwali za pomocą sztucznej inteligencji, chodzi tu o programy takie jak ChatGPT. Rzecznik władz szkolnych mówi teraz o kilku podejrzanych przypadkach.
Według gazety „Abendblatt” nie ma obowiązku zgłaszania prób oszukiwania. Niemniej jednak istnieją oznaki oszustw przy pomocy sztucznej inteligencji. „Około 20 szkół zgłosiło pojedyncze podejrzane przypadki w kontekście pisemnych egzaminów maturalnych i zapytało, jak sobie z nimi poradzić” – powiedział rzecznik władz szkolnych.
Niektórym uczniom udało się przemycić na egzamin drugi telefon komórkowy. W jednym przypadku egzaminowany został przyłapany przez nauczyciela na korzystaniu ze sztucznej inteligencji na swoim telefonie komórkowym. Podobno przyznał się on później do próby oszustwa.
Rzecznik prasowy władz szkoły potwierdził doniesienia t-online. Rzecznik nie skomentował konkretnego przypadku rzekomo przyłapanego ucznia. Zasadniczo jednak korzystanie z ChatuGPT na egzaminie kończącym szkołę jest próbą oszustwa, która jest oceniana jako niezaliczenie egzaminu.
Organ nadzorujący szkołę powiedział, że w bieżącym roku miały miejsce inne podejrzane przypadki. Nauczyciele stali się podejrzliwi, ponieważ niektóre prace ich uczniów były częściowo bezbłędne, a potem znów słabe. W rezultacie szkoła wykorzystała oprogramowanie do sprawdzenia, czy praca została stworzona przy pomocy sztucznej inteligencji.
Wielu uczniów postrzega ChatGPT jako pomoc w szkole
Czy chatboty staną się czynnikiem zwiększającym wydajność w szkołach? Prawie dwie trzecie uczniów w wieku od 14 do 19 lat (66%) uważa, że mogą poprawić swoje oceny za pomocą ChatuGPT. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bitkom Research.
Jednak tylko około jedna trzecia (34%) faktycznie chce mieć możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji w klasie. A 43% uważa, że korzystanie z ChatuGPT do odrabiania prac domowych powinno być zakazane. Podsumowując, prawie wszyscy (85%) obawiają się, że inni zyskają nieuczciwą przewagę w szkole dzięki ChatowiGPT. Ale wielu pytanych (58%) chciałoby nauczyć się, jak prawidłowo korzystać ze sztucznej inteligencji w klasie. Uczniowie w dużej mierze wiedzą, o czym mówią – ponad połowa z nich (53%) twierdzi, że korzystała już z ChatuGPT.
Źródło: www.t-online.de