Czy tzw. dochód obywatelski (niem. Bürgergeld) sprawdza się lepiej niż jego poprzednik Hartz IV? Kwestia ta jest nieustannie przedmiotem gorącej debaty. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że tylko jeden na pięciu pracowników niemieckich urzędów pracy widzi poprawę – przy czym „coraz bardziej napięta atmosfera” wokół tematu dochodu obywatelskiego i osób pobierających ten zasiłek również odgrywa pewną rolę.
Dochód obywatelski został wprowadzony w styczniu 2023 r. i zastąpił zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II (Hartz IV)
Około połowa osób zatrudnionych w Jobcenter uważa, że zastąpienie Hartz IV dochodem obywatelskim nie tylko nie przyniosło oczekiwanej poprawy, ale wręcz pogorszyło sytuację. Mniej więcej 60 proc. z prawie 1.300 pracowników siedmiu urzędów pracy w Nadrenii Północnej-Westfalii biorących udział w ankiecie przeprowadzonej w styczniu i lutym 2024 r. wątpi, czy nowe zasady wystarczająco zmotywują osoby uprawnione do pobierania świadczeń socjalnych do poszukiwania nowej pracy – podał Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (niem. Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW) w środę w Berlinie. Dochód obywatelski został wprowadzony w styczniu 2023 r. i zastąpił zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II (Hartz IV).
Oprócz zasad funkcjonowania dochodu obywatelskiego, stosunkowo niska liczba pozytywnych ocen może być również spowodowana pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w Niemczech lub „coraz bardziej napiętą atmosferą” wokół tematu dochodu obywatelskiego i osób pobierających świadczenie Bürgergeld – powiedział badacz DIW Jürgen Schupp. „Nie oznacza to jednak, że dochód obywatelski nie spełnia swojego celu, jakim jest poprawa w zakresie integracji na rynku pracy osób uprawnionych do świadczeń” – dodał.
Wzrost podstawowych stawek świadczenia Bürgergeld dla dzieci został pozytywnie oceniony przez większość pracowników Jobcenter
73 proc. osób zatrudnionych w urzędach pracy odrzuciło w ankiecie nowe, łagodniejsze sankcje. Również wzrost podstawowych stawek świadczeń socjalnych dla dorosłych nie spotkał się z aprobatą większości. Z kolei podwyższenie podstawowych stawek świadczenia Bürgergeld dla dzieci zostało pozytywnie ocenione przez większość pracowników Jobcenter. Ulepszony program coachingowy dla osób długotrwale bezrobotnych zebrał bardzo pochlebne opinie w przeprowadzonej ankiecie: ponad trzy czwarte uczestników badania chciałoby, aby został on utrzymany.
Nawet jeśli wyniki nie są reprezentatywne, mogą one stanowić pierwszy element układanki, która pozwoli ocenić skutki reformy związanej z wprowadzeniem świadczenia Bürgergeld – wyjaśnił Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych.
Źródło: www.welt.de
Pomóc może jedynie twarde prawo! Każdy może przyjechać do Niemiec, ale… Jeśli w ciągu 3 miesięcy nie podejmiesz kursu językowego, a w przeciągu 6 miesięcy nie przyjmiesz żadnej pracy, to pakujesz się i wracasz skąd przybyłeś i to na własny koszt. Niestety, te prościutkie rozwiązanie jest zupełnie niewidoczne dla rządu niemieckiego. Jeśli wokół sprawy robi się szum, to jedynie wówczas kiedy zaczyna brakować środków wypracowanych przez jednych obcokrajowców, a przekazywanych innym obcokrajowcom i narusza się fundusze niemieckie dla Niemców. Wcześniej czy później system musi się rozłożyć, gdyż garstka pracujących nie wydoli utrzymać ponad 40% rzeszę bezrobotnych, która to rośnie z… Czytaj więcej »
Gdyby zlikwidować socjal, to tomek, filip, marta i jozeff poszliby wreszcie do pracy i przestaliby pisać durne komentarze na tym portalu.