Zdarzają się sytuacje, w których pracownicy muszą nosić maskę FFP2 w miejscu pracy. Pracodawcy muszą jednak sprawdzić, jak długo pracownicy mogą ją nosić.
W tym celu pracodawcy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka. Czas noszenia i czas trwania przerw zależą np. od ciężkości wykonywanych czynności, warunków pracy w danym miejscu i samego pracownika.
Maska FFP2 bez zaworu: 75 minut noszenia, 30 minut przerwy
Na przykład dla masek FFP2 bez zaworu ogólnie zalecany czas noszenia wynosi 75 minut (umiarkowanie trudne czynności i normalne warunki otoczenia). Po tym czasie powinna nastąpić 30-minutowa przerwa. Maski FFP2 do jednorazowego użytku należy wyrzucić najpóźniej po jednej zmianie.
Obowiązujące w Niemczech przepisy BHP przewidują, że maska medyczna (lub chirurgiczna) musi być noszona zawsze wtedy, gdy nie można zachować minimalnego dystansu wynoszącego 1,5 metra. To samo dotyczy sytuacji, gdy kilka osób musi korzystać z jednego pomieszczenia, w którym nie jest możliwe przestrzeganie wymogu 10 metrów kwadratowych powierzchni przypadających na jedną osobę.
Ochrona przed cząsteczkami, kroplami i aerozolami
Ocena ryzyka może jednak wykazać, że zasłanianie ust i nosa maską medyczną jest niewystarczające. W takim przypadku pracodawca musi zapewnić maski chroniące drogi oddechowe, na przykład maski FFP2. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku ciężkiej pracy fizycznej.
Chronią one przed cząsteczkami, kropelkami i aerozolami. Zgodnie z ustawą, oprócz masek FFP2, dozwolone są również maski o porównywalnym działaniu ochronnym. Noszą one oznaczenia takie jak N95, KN95, P2, DS2 i CPA.
Źródło: www.bz-berlin.de