Miliony osób zdolnych do pracy otrzymują w Niemczech zasiłek obywatelski. Związek Powiatów domaga się teraz zaostrzenia przepisów w tej kwestii. Jak najwięcej osób długotrwale bezrobotnych powinno wrócić do pracy.
Konieczność zaostrzenia zasad przyznawania „Bürgergeld”
Niemiecki Związek Powiatów wzywa do zaostrzenia przepisów dotyczących przyznawania zasiłku obywatelskiego, czyli „Bürgergeld”. Zgodnie z dokumentem rezolucji uzyskanym przez „DER SPIEGEL”, istniejący okres karencji majątku, który można wykorzystać na pokrycie kosztów utrzymania, powinien zostać zniesiony.
Obecnie w pierwszym roku otrzymywania zasiłku można zatrzymać kwotę do 40 000 euro. Począwszy od drugiego roku, już tylko kwoty do 15 000 euro. Według Niemieckiego Związku Powiatów, obecne rozporządzenie jest „niezgodne z sensem i celem finansowanej z podatków gwarancji minimum egzystencji”.
Przedstawiciele powiatów opowiadają się nie tylko za zniesieniem rocznego okresu karencji. Według gazety, uważają oni również za stosowne obniżenie podstawowej kwoty wolnej od podatku dla posiadanego majątku – z obecnego poziomu 15 000 euro na osobę. Niemiecki Związek Powiatów nie zobowiązał się jednak do podania dokładnej kwoty.
Ostrzeżenie przed fałszywymi zachętami
Należy również zaostrzyć przepisy mieszkaniowe dla prawie czterech milionów osób otrzymujących zasiłek obywatelski: „Brak sprawdzenia adekwatności czynszu w pierwszym roku otrzymywania świadczeń prowadzi do fałszywych zachęt”, stwierdza gazeta.
Związek Powiatów opowiada się również za zaostrzeniem sankcji. „Każdy, kto nie jest gotowy przyjąć rozsądnej pracy zapewniającej mu utrzymanie, bez uzasadnionego powodu, nie powinien mieć prawa do zasiłku”. Świadczenia obywatelskie powinny być zmniejszane, jeśli dana osoba nie przyjmie pierwszego zaproszenia na spotkanie w urzędzie pracy „bez uzasadnionego powodu”.
Obecnie prawie cztery miliony osób zdolnych do pracy otrzymuje zasiłek obywatelski
Reinhard Sager, przewodniczący Związku Powiatów, powiedział w rozmowie z „DER SPIEGEL”, że zasiłek obywatelski musi być dalej rozwijany, a osoby, którym przysługuje, powinny zostać „jak najszybciej” zatrudnione: „Zasady osobistej odpowiedzialności, wydajności i obowiązku współpracy odgrywają tutaj kluczową rolę”.
Źródło: www.spiegel.de
No czytałam ostatnio,jedna 39 letnia Niemka (podkreślam Niemka rodowita!!!!).
Od 13 lat siedzi na socjalu!!!!!
Pracowała jako kelnerka, została zwolniona,bo podobni restaurację zamknięto.
Od tamtej pory na socjalu siedzi.
Nie ona jedyna,jako rdzenna Niemka,czy Niemiec latami na socjalu siedzą.
Jak można, zdrową być, aż tak leniwą być!???
Fakt pracuję z Niemkami/ Niemcami.
Są leniwe/ leniwi NIESTETY.
Widocznie im się to opłaca. Wielu pewnie wie jak kombinować, żeby jak najwięcej kasy wyciągnąć.
Ale oglądałem kilka odcinków „Armes Deutschland” itp i tam większość ludzi to po prostu lenie i głąby z dwiema lewymi rękami. Cwaniaki po udziale w takiej produkcji straciliby swoje źródełko