Oficjalnie na dochód obywatelski, czyli Bürgergeld, w 2025 r. przeznaczono w Niemczech 36 mld euro. Jednak według raportu, nie ma wystarczającej ilości pieniędzy. Ministerstwu Pracy brakuje miliardów euro, a polityk ds. budżetu z ramienia CDU, Haase, mówi o „skandalu”. Ministerstwo odrzuca ten zarzut.
Brakuje prawie 10 mld euro
Według raportu gazety „Bild”, Federalne Ministerstwo Pracy wewnętrznie obliczyło wyższe koszty zasiłku obywatelskiego w 2025 r. niż oficjalnie oszacowano w budżecie federalnym. Różnica wynosi 9,6 mld euro, donosi gazeta „Bild”, powołując się na wewnętrzne dokumenty.
Zgodnie z tym, ministerstwo zakłada w dokumentach „Przygotowanie budżetu 2025” z sierpnia 2024 roku średnio 2,897 mln wspólnot pobierających świadczenie. Przewidywane wydatki na standardowe stawki i koszty zakwaterowania mają wynieść łącznie 45,6 mld euro. Oficjalnie jednak na dochód obywatelski 2025 przeznaczono tylko 36 mld euro.
Rzecznik ministerstwa zaprzecza temu zarzutowi. Liczby opublikowane przez gazetę „nie są zrozumiałe i metodologicznie opierają się na kilku błędnych założeniach”, wyjaśnił w odpowiedzi na zapytanie. „Na przykład koszty zakwaterowania są w znacznym stopniu ponoszone przez gminy i dlatego nie są istotne dla budżetu federalnego w podanej kwocie”.
Obliczenia ministerstwa dotyczące Bürgergeld i wkładu federalnego w koszty zakwaterowania i ogrzewania opierają się na „ekonomicznych założeniach rządu federalnego z wiosny tego roku. Są to zatem szacunki”, wyjaśnił rzecznik. „Szacunki uwzględniają oczekiwane skutki potencjału wzrostu. Wszystko to jest obecnie wdrażane przez rząd federalny w szybkim tempie”.
Trybunał Obrachunkowy sceptyczny
Jak wynika z raportu, Trybunał Obrachunkowy zakwestionował oficjalne dane już kilka tygodni temu. Stwierdził, że obliczenia mogą być prawidłowe tylko wtedy, gdy liczba odbiorców zasiłku obywatelskiego spadnie w przyszłym roku o około 600 000. Jest to jednak „mało prawdopodobne”.
Polityk ds. budżetu z ramienia CDU, Christian Haase, oskarża federalnego ministra pracy, Hubertusa Heila, o celowe wprowadzanie w błąd. „Heil celowo podaje w budżecie fałszywe liczby, aby ukryć problemy związane z Bürgergeld. To skandal!”
Źródło: www.n-tv.de
Niemcy powinny podnieść VAT podatek od towarów i usług do 25% i znajdom się brakujonce miliardy ełro 💶 na dwóch podstawowy obywatelski
My pracujący obywatele powinniśmy płacić większe podatki bo to nie może być tak że pasożytom i oszutom brakuje pieniędzy na dragi i używki. To nie po chrześcijańsku.