Z ostatnio przeprowadzonego badania wynika, że w Niemczech około 18 procent wszystkich ukraińskich uchodźców zdolnych do pracy zarobkowej jest czynnych zawodowo. Oznacza to wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z pierwszym badaniem przeprowadzonym jesienią 2022 roku.
Niemiecki instytut badań nad zatrudnieniem Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung (IAB) z siedzibą w Norymberdze poinformował w czwartek, że odsetek zatrudnionych wzrasta „znacząco do 28 procent” po dwunastu miesiącach pobytu w Niemczech. Kolejne 57 procent bierze udział w kursach językowych lub uczęszcza do instytucji edukacyjnych.
Zarobki poniżej średniej
68 procent uchodźców w wieku produkcyjnym ma wykształcenie wyższe, kolejne 16 procent – wykształcenie zawodowe. Prawie połowa zatrudnionych pracuje na stanowiskach, do których formalnie mają zbyt wysokie kwalifikacje.
Tylko 39 procent osób czynnych zawodowo pracuje w pełnym wymiarze godzin, natomiast 36 procent jest zatrudnionych na część etatu, a 18 procent – w niewielkim wymiarze czasu pracy; 7 procent Ukraińców uczy się zawodu lub odbywa staż. Według IAB, średnie miesięczne zarobki Ukraińców zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin wynoszą 2.550 euro, czyli prawie 1.000 euro mniej niż średnia w Niemczech.
Pomimo swoich kwalifikacji, wielu z nich nie może znaleźć odpowiedniej pracy w Niemczech. IAB podkreśla, że kluczowe znaczenie dla udanej integracji z niemieckim rynkiem pracy mają wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim dobra znajomość języka niemieckiego. Ne tylko zwiększają one szanse na zatrudnienie, ale także mają pozytywny wpływ na wysokość dochodów.
Możliwości integracji dzięki kursom językowym i zapewnieniu opieki nad dziećmi
Biorąc pod uwagę wysoki poziom uczestnictwa w kursach językowych i integracyjnych oraz wyraźne pragnienie podjęcia pracy zarobkowej, „po ukończeniu kursów można spodziewać się przyspieszonej integracji” – mówi Yuliya Kosyakova, szefowa jednostki badawczej IAB ds. migracji i integracji.
Szczególnie w przypadku kobiet, które stanowią 80 procent ukraińskich uchodźców zdolnych do pracy zarobkowej i z których połowa ma dzieci, decydującą rolę odgrywa zapewnienie odpowiedniej opieki nad dziećmi. Prowadzi ona „do większej liczby kontaktów społecznych z niemieckimi rodzinami, wspiera uczestnictwo w życiu społecznym, a tym samym pośrednio ułatwia dostęp do rynku pracy” – zauważył współpracownik Kosyakovej, Herbert Brücker. „Opieka nad dziećmi jest problemem strukturalnym”.
Korzystne warunki ramowe dla uchodźców z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy nie podlegają zakazom zatrudnienia oraz procedurom azylowym i są objęci podstawowym systemem zabezpieczenia społecznego zgodnie z kodeksem socjalnym Sozialgesetzbuch II (Bürgergeld).
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie około 6.000 ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, między 18 a 64 rokiem życia, którzy przybyli do Niemiec w okresie od lutego 2022 roku.
Źródło: www.tagesschau.de
Nie tylko Ukraincy innych krajów też
Aha… nslezy pozwalniac Niemcow i zwolnic etaty dla Ukraincow, aby nie pracowali ponizej swoich kwalifikacji 🤦♂️
Nie bój się, nie bój. Jeszcze nie spotkałem Niemca, który by robił poniżej swych kwalifikacji. Natomniast obcokrajowców mnóstwo. I sporo już uznało swoje dyplomy, a i tak zarabiają tyle co niewykwalifikowani. Dziwne, że w drugą stronę to nie działa?
Wielu ludzi tak pracuje, ale jak zwykle tylko Ukraina biadoli!
Jak się nie podoba, to wracać do siebie!
To normalne. W Niemczech dobrą pracę powinni mieć Niemcy, w Polsce Polacy, we Francji Francuzi… Przyjezdni mają brać to, co zostało, albo to, co autochtoni chcą im dać. Nie podoba się, to do domu droga wolna.
Ojejku, straszne, ku…
Też pracuje w Niemczech poniżej swoich kwalifikacji i nie biadolę bo wiem z czym się wiąże życie w Niemczech.
Ja bym jeszcze Franciszka z Watykanu wyjebał I dał Ukraińca na papieża. Wszędzie Ukraińców wsadzić. Oni tacy qrwa biedni. Rzygać się chce od tego ukraińskiego pierdolenia wszędzie. Nadzieja w Putinie, że rozwali ten pseudokraj i całą upadlińską dzicz banderowską