Niemcy: Parkowanie dla mieszkańców jest zbyt tanie?

    Od 2020 roku nie obowiązuje w Niemczech już górny limit, jesli chodzi o ceny identyfikatorów parkingowych dla mieszkańców. Od tego czasu tylko nieliczne miasta podniosły opłaty. Niemieckie stowarzyszenie ds. ochrony środowiska (niem. Deutsche Umwelthilfe) mówi o „absurdzie” i domaga się zwiększenia opłat za parkowanie dla mieszkańców.

    Parkowanie powinno być droższe?

    W połowie 2020 roku Bundestag i Bundesrat obaliły obowiązujący do tej pory ogólnokrajowy limit kosztów identyfikatorów na parkowanie dla mieszkańców w wysokości 30,70 euro rocznie. W większości dużych niemieckich miast mieszkańcy mogą jednak nadal parkować swoje samochody za około 30 euro rocznie. „88 miast nadal pobiera tylko 8 centów lub mniej od osób posiadających identyfikator parkingowy dla mieszkańców – mimo że dwie trzecie z nich jest upoważnionych przez swój lokalny rząd do ustalania rozsądnych opłat” – ogłosiła Deutsche Umwelthilfe (DUH).

    DUH zbadał opłaty za parkowanie mieszkańców w 104 miastach, w tym we wszystkich głównych miastach, a także w pięciu największych miastach każdego z krajów związkowych. Tylko 13 z badanych miast podniosło opłaty za identyfikatory parkingowe dla mieszkańców, odkąd umożliwiły to rząd federalny oraz rządy krajów związkowych. „To absurdalne subsydiowanie prywatnych samochodów kosztem przyjaznej dla klimatu komunikacji miejskiej – i po raz kolejny jest to ukłon w stronę posiadaczy samochodów” – powiedział Jürgen Resch, federalny dyrektor wykonawczy stowarzyszenia Deutsche Umwelthilfe.

    Wyższe opłaty za duże pojazdy?

    Niemieckie stowarzyszenie ds. ochrony środowiska wzywa do podniesienia opłat za parkowanie dla mieszkańców do co najmniej jednego euro za dzień. „W przypadku szczególnie dużych pojazdów powinny być pobierane znacznie wyższe opłaty niż w przypadku małych samochodów” – stwierdza DUH w swojej ocenie. Zgodnie z raportem, dochody powinny zostać przeznaczone na rozbudowę sieci autobusów i pociągów, a także ścieżek rowerowych i chodników.

    Kraje związkowe i gminy mogą regulować opłaty

    Kraje związkowe i gminy mogą regulować opłaty dla dzielnic miejskich, w których występuje znaczny niedobór miejsc parkingowych. W tym celu rządy krajów związkowych mogą wydawać rozporządzenia dotyczące opłat. Bawaria, Brandenburgia, Brema, Nadrenia-Palatynat, Saksonia-Anhalt i Szlezwik-Holsztyn nie skorzystały jeszcze z tej możliwości. Według DUH obowiązuje tu nadal górna granica 30,70 euro. „Hamburg podniósł opłaty – ale tak nieznacznie, że nie należy się spodziewać efektu tych działań” – twierdzi niemieckie stowarzyszenie ds. ochrony środowiska.

    W Nadrenii Północnej-Westfalii, największym niemieckim landzie, spośród dużych miast tylko Neuss i Bonn zdecydowały się już na podwyżki cen. W Kolonii dyskutowano o znacznej podwyżce, ale decyzję odłożono na później, jak podaje DUH

    Parkowanie kwestią społeczną?

    ADAC uważa za zasadniczo pozytywne to, że gminy mają większą swobodę w ustalaniu opłat za identyfikatory parkingowe. Daje to miastom i gminom więcej możliwości efektywniejszego zarządzania deficytowymi miejscami parkingowymi, stwierdził automobilklub w odpowiedzi na pytanie zadane przez tagesschau.de. „Ale musi też pozostać możliwość mieszkania w śródmieściu i parkowania blisko domu. Musi być taka opcja, zwłaszcza dla starszych osób, a także rodzin.”

    Stowarzyszenie jest krytyczne wobec prób zmuszania ludzi do rezygnacji z samochodów ze względu na związane z tym koszty. Roman Suthold, ekspert ds. mobilności w ADAC Nordrhein, podkreślił to w wywiadzie dla tagesschau.de:

    „Możliwość mieszkania w centrum miasta i parkowania w rozsądnej odległości od miejsca zamieszkania nie może jednak stać się kwestią społeczną, tak aby na samochód mogły sobie pozwolić tylko osoby posiadające własne miejsce parkingowe lub wystarczający budżet.”

    „Zasadniczo, miasta potrzebują ogólnej koncepcji, która wykracza poza pobieranie opłat i pokazuje mieszkańcom alternatywne rozwiązania, zanim w życie wejdą drastyczne podwyżki”- kontynuuje Suthold. Należą do nich na przykład garaże osiedlowe, niedrogi i niezawodny transport publiczny oraz ścieżki rowerowe godne tego miana.

    W Sztokholmie za parkowanie płaci się do 1.200 euro rocznie

    Przedstawiając swój postulat, stowarzyszenie Umwelthilfe odnosi się również do systemów pobierania opłat w innych krajach. Na przykład w stolicy Szwecji, Sztokholmie, parkowanie dla mieszkańców jest niezwykle drogie. Jeśli chcielibyście mieć miejsce parkingowe dla mieszkańca w centrum miasta wokół starego miasta Gamla Stan, jak również nieco dalej na terenie miasta, musielibyście zapłacić 1.100 koron szwedzkich (około 100 euro) miesięcznie. W ciągu roku jest to równowartość około 1.200 euro. W Rydze i Amsterdamie należałoby zapłacić odpowiednio ok. 1020 euro i 576 euro.

    Szeroki zakres cen w niemieckich miastach

    „W dużych miastach, takich jak Düsseldorf czy Frankfurt nad Menem, dwanaście metrów kwadratowych przestrzeni publicznej kosztuje jedyne 25 euro rocznie” – mówi Robin Kulpa, zastępca szefa działu transportu i kontroli zanieczyszczeń powietrza w stowarzyszeniu Umwelthilfe. Aby chronić klimat i „uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi do życia”, opłaty za parkowanie musiałyby stać się wyższe.

    W Niemczech uchwalone już nowe przepisy spowodowały dużą rozpiętość cen w różnych miastach. Podczas gdy miasta takie jak Bochum (22 euro) pozostają nawet znacznie poniżej starego pułapu cenowego 30,70 euro rocznie, kierowcy we Fryburgu muszą zapłacić nawet 480 euro rocznie. Według DUH regulacja tego miasta jest „wzorcowa”, ponieważ opłaty są tam uzależnione od wielkości samochodu.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lolek

    Socjalizm – to ustrój bochatersko zwalczający problemy nieznane w innych ustrojach – „zero growth”

    Poprostu potrzeba więcej podatków…
    „Die Statt braucht Geld“
    „Nie będziesz mieć niczego i będziesz szczęśliwy” K.S. 🤐😎

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x