Co dwa lata rząd federalny przedstawia raport dotyczący wysokości minimum egzystencji dla dorosłych i dzieci, która jest zwolniona z podatku dochodowego – tzw. raport dotyczący minimum egzystencji. Podstawowy zasiłek i podstawowy zasiłek na dziecko zostały ustalone na rok 2024 na podstawie raportu z 2022 roku.
Ponieważ standardowe wymagania wynikające z prawa socjalnego wzrosły gwałtowniej od 1 stycznia 2024 r. niż przewidywano w raporcie, są one obecnie dostosowywane. To z kolei oznacza, że zasiłek podstawowy i zasiłek na dziecko mają wzrosnąć z mocą wsteczną w 2024 roku. Pracownicy powinni zobaczyć to na odcinku wypłaty za grudzień 2024 r.
Zasiłek podstawowy i dodatek na dziecko zostaną zwiększone
Projekt ustawy przewiduje zmiany. Został on już przyjęty przez Gabinet Federalny i zatwierdzony przez Bundestag. Projekt trafi do Bundesratu w listopadzie. Ulgi wolne od podatku mają również zostać zwiększone na lata 2025 i 2026. Ale co to oznacza finansowo?
Podstawowa kwota wolna od podatku
Podstawowa kwota wolna od podatku służy zasadniczo zapewnieniu minimum egzystencji. Dochód podlegający opodatkowaniu, który jest niższy niż minimum egzystencji (= zasiłek podstawowy), nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy jest płatny tylko wtedy, gdy dochód podlegający opodatkowaniu przekracza określony podstawowy zasiłek. Podstawowa kwota wolna od podatku jest dostępna dla każdego podatnika i jest automatycznie uwzględniana dla każdego. Nie jest wymagany osobny wniosek.
Obecnie podstawowa kwota wolna od podatku dla singli lub osób samotnych wynosi 11 604 euro rocznie. Dla małżeństw jest to 23 208 euro. Oznacza to, że dochód do tej kwoty nie jest opodatkowany. Dopiero kwota 11 605 euro lub 23 209 euro jest opodatkowana.
- Z mocą wsteczną podstawowa kwota wolna od podatku wzrośnie o 180 euro do 11 784 euro dla osób samotnych.
- Dla małżeństw jest to 360 euro.
- Dodatek na dziecko również ma zostać zwiększony: o 228 euro do łącznej kwoty 6 612 euro dla obojga rodziców razem.
- Od 2025 r. będzie również więcej zasiłku rodzinnego dla rodziców i dzieci – choć kwota ta została mocno skrytykowana.
Czym jest zasiłek na dziecko?
Zgodnie z definicją, zasiłek na dziecko jest dodatkiem w niemieckim prawie podatkowym. Jest on podobny do zasiłku podstawowego. Zasiłek podstawowy zwalnia z podatku minimum egzystencji danej osoby, podczas gdy zasiłek na dziecko to minimum egzystencji dziecka lub dzieci.
Portal Federalnego Ministerstwa Rodzin, Seniorów, Kobiet i Młodzieży wyjaśnia, jak długo rodzice mogą otrzymywać kwotę wolną od podatku na dziecko. Zwykle kwoty te można otrzymywać do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Po tym czasie można otrzymać kwotę wolną od podatku tylko pod dodatkowymi warunkami.
Do ukończenia przez dziecko 21 lat jest to możliwe, jeśli dziecko nie jest zatrudnione i jest zarejestrowane jako poszukujące pracy w Niemczech. W szczególnych przypadkach zasiłek rodzinny można otrzymywać do 25. roku życia:
- jeśli dziecko odbywa praktykę zawodową lub studiuje,
- jeśli dziecko znajduje się w okresie przejściowym trwającym maksymalnie 4 miesiące między dwoma okresami szkolenia lub szkolenia a zasadniczą służbą wojskową lub cywilną,
- jeśli dziecko nie może rozpocząć lub kontynuować szkolenia zawodowego, ponieważ nie może znaleźć miejsca szkolenia,
- jeśli dziecko odbywa dobrowolny rok socjalny, dobrowolny rok ekologiczny, federalną służbę wolontariacką lub międzynarodowy wolontariat młodzieżowy,
- jeśli dziecko przebywa za granicą jako pracownik rozwojowy lub usługodawca (zgodnie z § 14b ustawy o służbie cywilnej).
Ważne: Jeśli dziecko jest niezdolne do samodzielnej opieki z powodu niepełnosprawności, masz prawo do kwoty wolnej od podatku niezależnie od wieku dziecka. Warunkiem jest, aby niepełnosprawność wystąpiła przed ukończeniem przez dziecko 25 roku życia.
Ampel rozpoczyna reformę podatkową: jakie inne ulgi podatkowe są planowane?
Wzrost kwoty wolnej od podatku powinien znaleźć odzwierciedlenie na liście płac już w grudniu 2024 roku. Pracodawca musi o to zadbać. Koalicja sygnalizacji świetlnej rozpoczęła wielką reformę podatkową. Podatnicy mają zostać odciążeni, a konsekwencje inflacji złagodzone.
źródło: infranken.de
Zamiast dac tym co pracuja to dadza 13 stke nierobom
Tak, wy wszyscy pięknie pie***licie, a w praktyce jak to wychodzi wszyscy wiedzą. Już się boje tej „niespodzianki” na moim koncie bankowym. Ostatnia niespodzianka związana ze zmianą klasy podatkowej z 1 na 4 przyniosła mi 100 euro różnicy na wypłacie – oczywiście 100 euro mniej, co podobno jest niemożliwe. Wszystko zwiększa, wszystkie ulgi wzrosną, a fakty są takie że zarabiając 1800 euro na rękę, nie przysługuje Twojej nie pracującej żonie żaden zasiłek, ani darmowy żłobek – bo 1800 euro miesięcznie to za dużo dla rodziny z dzieckiem żeby kobieta mogła dostać zasiłek – więc przestańcie pier**lić jak nie macie pojęcia,… Czytaj więcej »
Ma Pan rację. Teraz się należy wszystko uchodźcom z krajów objętych wojną. Dla Nas Polaków nie ma nic. W świetle tego jebnietego prawa zarabiając 1800€ jesteś za bogaty 😅 oczywiście na te czasy te 1.8 to zdecydowanie za mało aby żyć na luzie.
i kindergeldu też nie dostajesz? tylko pytam.