Niemcy: otrzymaliście dodatek za Kurzarbeit? Sprawdźcie, czy musicie dopłacić różnicę w podatku!

    W minionym roku wielu pracowników w Niemczech przeszło na pracę w niepełnym wymiarze godzin (niem. Kurzarbeit). Jakie są tego konsekwencje? Musicie złożyć zeznanie podatkowe. To, czy trzeba będzie coś dopłacić, zależy od indywidualnego przypadku. Niektórzy mogą też dostać zwrot.

    Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy

    W czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, wielu pracowników zostało w Niemczech „zmuszonych” do pracy w skróconym wymiarze czasu. Według Federalnej Agencji Pracy, w okresie od 1 do 24 lutego pracowało w ten sposób 500.000 osób. W grudniu 2020 r. 2,39 mln pracowników nadal otrzymywało świadczenia z tytułu pracy niepełnym wymiarze godzin. Szczyt został osiągnięty w kwietniu 2020 r. – wtedy w Niemczech prawie 6 milionów pracowników zatrudnionych było w ramach Kurzarbeit.

    Czego wielu z Was nie wie: każdy, kto otrzymał dodatek za pracę w niepełnym wymiarze godzin w 2020 r., sam nie płaci od niego żadnych podatków. Jednak dodatek za Kurzarbeit podwyższa stawkę podatku od innych dochodów.

    W związku z tym całkiem możliwa jest dopłata podatku, wyjaśnia Isabel Klocke ze Stowarzyszenia Podatników. Na przykład, gdy pracownik przepracował mniej godzin w tygodniu, a jego wynagrodzenie zostało uzupełnione o dodatek za pracę w niepełnym wymiarze godzin. Ale: „Często następuje również zwrot podatku, ponieważ odliczono zbyt duży podatek od wynagrodzenia” – mówi Klocke.

    Jaką kwotę podatku pracownik musi zapłacić za swoje wynagrodzenie – biorąc pod uwagę dodatek za pracę w niepełnym wymiarze godzin – oraz ile podatku już spłacił w ramach odpisu na podatek od wynagrodzenia, jest sprawdzane w zeznaniu podatku dochodowego.

    Dwa przykłady:

    1. Zwrot podatku

    Osoba żyjąca samotnie, znajdująca się na I klasie podatkowej zarabia miesięcznie 4.500 euro brutto. W 2020 roku pracowała w niepełnym wymiarze godzin (0) przez 3 miesiące, otrzymała w sumie 4.920 euro. Pracodawca potrącił podatek od wynagrodzenia w wysokości 7.380 euro, za „standardowe” wynagrodzenie.

    Biorąc pod uwagę wynagrodzenie z tytułu pracy w skróconym wymiarze czasu, podatek dochodowy za rok 2020 wyniesie 6.632 euro. Ponieważ w ramach odliczenia od wynagrodzenia, wypłacono już 7.380 euro, zwrot podatku wyniesie 748 euro.

    2. Dopłata do podatku

    Osoba samotna, znajdująca się na I klasie podatkowej, zarabia miesięcznie 2.500 euro brutto. W 2020 roku pracowała przez 6 miesięcy w skróconym wymiarze godzin (50). W tym czasie oprócz miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 1.250 euro wypłacano jej także 2.787 euro świadczeń z tytułu pracy niepełnym wymiarze godzin.

    Płaca netto wraz z dodatkiem z tytułu pracy w skróconym wymiarze czasu, jest tutaj wyższa niż gdyby osoba samotna otrzymywała tylko ten dodatek (0). W 2020 roku zatrzymano łącznie 1.834,50 euro podatku dochodowego. Dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w skróconym wymiarze godzin skutkuje podatkiem dochodowym w wysokości 2.136 euro. Ponieważ tylko ok. 1.835 euro zostało spłaconych w ramach odliczenia od wynagrodzenia, należy dopłacić różnicę w wysokości 301 euro.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x