Do tej pory urząd pracy płacił podatki od nieruchomości za osoby otrzymujące zasiłek obywatelski, pod warunkiem, że koszty zakwaterowania są uznawane za uzasadnione. Decyzja ta opiera się na tak zwanych wytycznych adekwatności, które są określane przez władze lokalne. Oprócz podatku od nieruchomości pod uwagę brane są również inne koszty dodatkowe i czynsz podstawowy.
Reforma podatku od nieruchomości zwiększy koszty dla wielu gospodarstw domowych. Według portalu konsumenckiego gegen-hartz.de nie jest pewne, czy centra pracy będą nadal płacić wyższy podatek od nieruchomości. Jeśli nowe koszty zostaną uznane za nieuzasadnione, odbiorcy zasiłku obywatelskiego mogą spodziewać się wysokich dopłat.
Po reformie podatku od nieruchomości: Czy odbiorcy zasiłku obywatelskiego muszą płacić?
Aby zagwarantować, że osoby dotknięte reformą nie będą musiały nagle płacić więcej, władze lokalne i urzędy pracy będą musiały dostosować wytyczne dotyczące adekwatności. Jednak według gegen-hartz.de nie jest to gwarantowane. „Praktyczne doświadczenie z dwóch dekad Hartz IV pokazało, że nie dzieje się tak w zdecydowanej większości przypadków”, pisze portal konsumencki.
Podatek od nieruchomości jest nakładany na nieruchomości i płacony przez ich właścicieli. Może on jednak zostać również przeniesiony na najemcę jako koszty operacyjne. Wysokość podatku od nieruchomości obliczana jest na podstawie trzech czynników:
- Wartość nieruchomości,
- Stawka podatku,
- Stawka podatku dla danej gminy.
W trakcie reformy wiele gmin podniosło stawkę podatku zgodnie z zaleceniami ustawowymi. Wysokość nowego podatku od nieruchomości różni się w zależności od gminy.
Podatek od nieruchomości jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów gmin. Dochody wpływają bezpośrednio do gmin i są wykorzystywane na inwestycje oraz finansowanie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, baseny i biblioteki publiczne.
źródło: merkur.de