W całych Niemczech, z wyjątkiem Bawarii, lokalny transport publiczny ponownie strajkuje od poniedziałku do soboty. Związek zawodowy Verdi wezwał około 90 000 pracowników miejskich przedsiębiorstw transportowych do strajku w różnych dniach. Większość strajków odbędzie się w piątek, 1 marca.
Gdzie i kiedy należy spodziewać się utrudnień?
▶︎ Fala strajków ostrzegawczych w lokalnym transporcie publicznym ogłoszona przez Verdi rozpoczęła się w poniedziałek od strajków autobusowych w Kraju Saary i regionie Trewiru. Według związku, w pierwszej kolejności dotknięte zostaną przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Saarbrücken, Saarlouis, Völklingen i Neunkirchen. Strajk ma się również odbyć w Saarbahn. Związek uzasadnił strajk ostrzegawczy w Saarland niewystarczającą ofertą ze strony pracodawców.
▶︎ W Nadrenii-Palatynacie strajkują pracownicy zakładu DB Regio Bus Mitte w Mehren i zakładów MB Moselbahn.
▶︎ W Berlinie już w poniedziałek wprowadzono ograniczenia w transporcie autobusowym i metrze. Związki zawodowe NahVG, gkl i dbb Beamtenbund wezwały do strajku ostrzegawczego w poniedziałek od 3 rano do 2 po południu. Pasażerowie musieli dłużej czekać na autobusy w Berliner Verkehrsbetriebe (BVG). Według firmy, niektóre kursy metra i tramwajów zostały odwołane. Kolejny strajk będzie miał miejsce od 3 rano w czwartek do 2 po południu w piątek: „Pociągi metra, tramwaje i większość autobusów nie będzie kursować w tym okresie”, zgodnie z BVG.
▶︎ W Dolnej Saksonii strajki rozpoczną się w środę i będą miały miejsce głównie w: Hanowerze, Brunszwiku, Osnabrück, Getyndze, Wolfsburgu i Goslar.
▶︎ W Szlezwiku-Holsztynie pięciodniowy strajk ostrzegawczy w prywatnych przedsiębiorstwach autobusowych rozpoczął się w poniedziałek rano. Transport miejski w Kilonii, Lubece, Flensburgu i Neumünster pozostaje bez zmian. W poniedziałek rano Verdi oszacował, że około 85 procent usług zostanie odwołanych. Z kolei Północne Stowarzyszenie Autobusowe zakładało, że co najmniej połowa kierowców autobusów będzie na służbie. Oprócz 35-godzinnego tygodnia pracy, związek domaga się wprowadzenia 10-godzinnego limitu trwania jednej zmiany.
▶︎ Hochbahn i Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH) rozpoczynają strajk ostrzegawczy w czwartek. Potrwa on 48 godzin! Transport publiczny zostanie zakłócony od 3 rano do 3 nad ranem w sobotę. Uwaga: autobusy nocne również zostaną odwołane!
▶︎ Badenia-Wirtembergia zostanie dotknięta strajkami w czwartek i piątek: będą strajkowały lokalne przedsiębiorstwa transportu publicznego w Stuttgarcie, Karlsruhe, Heilbronn, Fryburgu, Baden-Baden, Esslingen i Konstancji.
▶︎ W środę i czwartek wystąpią również znaczne zakłócenia w Turyngii: Erfurcie, Jenie, Weimarze, Gerze, Nordhausen, Mühlhausen i Sondershausen, ale także w takich okręgach jak Saale-Holzland-Kreis.
▶︎ W dniach 29 lutego i 1 marca strajki dotkną powiaty Zwickau, Erzgebirgskreis, Mittelsachsen, Meißen, Sächs. Schweiz/Osterzgebirge, Bautzen i Görlitz, a także miasta Plauen, Chemnitz i Drezno.
▶︎ W Saksonii-Anhalt firmy transportowe m.in. w Dessau, Halle, Magdeburgu i okręgu Burgenland zostaną wezwane do całodniowego strajku ostrzegawczego. Strajki mają mieć miejsce głównie 1 marca.
▶︎ W Hesji przedsiębiorstwa transportu publicznego w dużych miastach, takich jak Frankfurt i Offenbach, będą strajkować wielokrotnie przez cały tydzień. Poszczególne miasta ogłoszą, kiedy odbędą się strajki.
▶︎ NRW zostanie dotknięte strajkiem w czwartek i piątek i obejmie łącznie 30 przedsiębiorstw komunalnych. Należą do nich Rheinbahn (Düsseldorf), KVB (Kolonia), WSW (Wuppertal) i DSW21 (Dortmund).
▶︎ W Brandenburgii Uckermärkische Verkehrsgesellschaft mbH w Templin, Prenzlau, Schwedt i Angermünde będzie strajkować 28 lutego, a Ostprignitz-Ruppiner Nahverkehrsgesellschaft mbH 29 lutego.
▶︎ BSAG w Bremie nie rozpocznie strajku przed środą, według Verdi. Powód: Negocjacje odbędą się ponownie na początku tygodnia. Oprócz tego nie będzie strajku w lokalnym transporcie w Bremerhaven.
▶︎ W Meklemburgii-Pomorzu Przednim, strajk ostrzegawczy rozpocznie się o północy w piątek i zakończy o 23:59. Dotyczy on przedsiębiorstwa transportowego Vorpommern-Rügen, a tym samym lokalnych firm transportowych w prawie wszystkich częściach kraju związkowego. Wyjątek: Neubrandenburger Verkehrsbetriebe.
Jaki jest powód strajków?
Verdi domaga się krótszych godzin pracy bez strat finansowych (35-godzinny tydzień pracy), dłuższych okresów odpoczynku między zmianami, większej liczby dni urlopowych lub wyższego wynagrodzenia urlopowego.
źródło: bild.de