Zapowiedzi nowej koalicji pod przywództwem CDU wywołują sprzeciw ekspertów i obawy w Europie
Mimo licznych ostrzeżeń ze strony ekspertów, nowa koalicja rządząca w Niemczech – kierowana przez kanclerza-elekta Friedricha Merza (CDU) – zamierza zdecydowanie zaostrzyć politykę migracyjną. Alexander Dobrindt (CSU), desygnowany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych, zapowiedział natychmiastowe działania po objęciu urzędu. Już od środy mają rozpocząć się wzmocnione kontrole graniczne oraz zwiększona liczba przypadków odmowy wjazdu do kraju.
„Kontrola, jasność, konsekwencja” – nowa doktryna CDU i CSU
Dobrindt, cytowany przez „Bild am Sonntag”, podkreślił, że pierwsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte natychmiast po objęciu urzędu, a działania obejmą znaczące zwiększenie liczby kontroli granicznych oraz intensyfikację procedur zawracania osób nieuprawnionych do wjazdu. Choć nie planuje się pełnego zamknięcia granic, polityka nowego rządu oparta będzie na zasadach: „kontrola, jasność i konsekwencja”.
W opinii Dobrindta, skuteczna polityka migracyjna musi łączyć humanitaryzm z porządkiem, a do tego konieczne są zarówno narodowe, jak i europejskie decyzje. Nowe podejście stanowi realizację kluczowego postulatu wyborczego CDU i CSU, który miał zneutralizować rosnące poparcie dla skrajnie prawicowej AfD.
Pięciopunktowy plan Merza – „od pierwszego dnia”
Nowy rząd przygotował szczegółowy plan działania w obszarze migracji, przedstawiony przez Friedricha Merza podczas kampanii wyborczej. Po zakończeniu negocjacji koalicyjnych z SPD, odpowiedzialność za jego wdrożenie przejmie Alexander Dobrindt. Już we wtorek Bundestag ma oficjalnie wybrać Merza na kanclerza Niemiec – po raz dziesiąty w historii Republiki Federalnej.
Co zakłada koalicyjna umowa? Nowe zasady przyjmowania uchodźców
Koalicyjna umowa CDU, CSU i SPD przewiduje możliwość zawracania osób ubiegających się o azyl już na granicy, nawet jeśli nie posiadają one dokumentów uprawniających do wjazdu. Dotychczasowe przepisy pozwalały na odmowę wjazdu tylko osobom bez ważnej wizy lub ze sfałszowanymi dokumentami. Nowe regulacje mają obowiązywać w porozumieniu z państwami sąsiednimi, jednak ich zgodność z prawem europejskim budzi kontrowersje.
Plany intensyfikacji kontroli granicznych – brak kadr i logistyki
Według doniesień „Bild am Sonntag”, oprócz obecnych 11 tysięcy funkcjonariuszy Federalnej Policji, rząd planuje skierować kilka tysięcy dodatkowych policjantów do działań przygranicznych. Również władze krajów związkowych deklarują gotowość do wsparcia. Minister spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl (CDU) zapowiedział znaczne nasilenie kontroli w regionie przygranicznym przez policję krajową.
Jednak Związek Zawodowy Policji (GdP) wyraził sceptycyzm. Przewodniczący GdP, Jochen Kopelke, w rozmowie z Süddeutsche Zeitung ocenił, że skuteczne wprowadzenie takich działań wymagałoby co najmniej 20 tysięcy dodatkowych etatów policyjnych, których obecnie brakuje.
Wątpliwości prawne i sprzeciw sąsiadów
Plan Dobrindta stoi również w sprzeczności z unijnymi przepisami. Rozporządzenie Dublin III stanowi, że każda osoba ubiegająca się o azyl musi zostać przyjęta, a państwo UE ma obowiązek ustalić, które państwo członkowskie odpowiada za jej wniosek. Automatyczne zawracanie migrantów jest niedopuszczalne i może zostać uznane za naruszenie prawa UE.
Obawy wyrażają również państwa sąsiednie. Ambasada Polski w Berlinie ostrzega przed negatywnymi skutkami dla handlu i swobody przepływu osób w ramach strefy Schengen. Dyplomata Jan Tombinski ocenił, że już obecne kontrole na granicy niemiecko-polskiej powodują znaczne utrudnienia. Także Austria zapowiedziała, że nie będzie przyjmować zawróconych migrantów.
Statystyki: Mniej nielegalnych wjazdów, ale kosztem przepustowości granic
Według danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), liczba nielegalnych przekroczeń granicy w 2024 roku spadła o około jedną trzecią, osiągając poziom 83 tysięcy, w porównaniu do 127 549 przypadków w 2023 roku. Spadek ten przypisuje się już wprowadzonym wcześniej działaniom zaostrzającym kontrole przez rząd koalicji SPD-Zieloni-FDP.
Jednak sukces ten wiązał się z poważnymi konsekwencjami – pojawiły się długie korki na granicach, straty gospodarcze oraz napięcia dyplomatyczne z sąsiadami.
CDU broni planu: „Będzie działać natychmiast”
Mimo licznych zastrzeżeń, przyszły szef Kancelarii Kanclerza Thorsten Frei (CDU) nie pozostawia złudzeń: kontrole będą intensyfikowane, a osoby nieposiadające prawa wjazdu do Niemiec będą zdecydowanie zawracane. Jak podkreślił w rozmowie ze Spiegelem, wzmocnienie obecności policji federalnej na granicach jest kluczowym elementem planu i ma przynieść szybkie rezultaty.
źródło: merkur.de
Hansy i Janusze będą dalej w korkach stali, a w międzyczasie samoloty z pasożytami będą lądować jeden za drugim.
Ten pan chyba sam się niezbyt rozumie:))))
A samolociki dalej będą przylatywaly z gośćmi? A panowie dalej będą sobie latać na urlopiki tam gdzie ponoć jest wojna i niebezpieczeństwo? A chłopcy dalej beda wymachiwali nożami i obmacywali kobiety? A całe rodzinki będą dalej drzeć socjal ile wlezie? Panie zajmij się Pan najpierw tym bałaganem na swoim podwórku A nie stwarzaj jakieś fikcyjne kontrolę graniczne na pokaz.
KONTROLE GRANICZNE – POŚMIEWISKO – w 2024 roku SAMI oficjalnie przyjęli ponad 100 000 imigrantów – Teraz Latają czarterowe samoloty po nich, z Afganistanu – Syrii do Berlina, do Niemiec przywożą setki z rodzinami