Dziury, rozdarcia, przebarwienia: Istnieje wiele powodów, dla których odzież może stać się bezużyteczna. Do tej pory konsumenci mogli po prostu wyrzucać stare tekstylia do czarnego kosza. Jednak od stycznia 2025 r. wszystkie tekstylia muszą być utylizowane oddzielnie od odpadów resztkowych. Dotyczy to również uszkodzonych lub zużytych elementów odzieży. Oznacza to, że stare dżinsy, wyrzucona pościel lub zniszczone swetry nie powinny być już wyrzucane do kosza na odpady resztkowe. Istnieje tak zwana obowiązkowa selektywna zbiórka zużytych tekstyliów. Celem tego środka jest zwiększenie wskaźnika recyklingu i uczynienie przemysłu tekstylnego bardziej zrównoważonym.
Co mogę zrobić zamiast tego? W przyszłości zepsute stare ubrania powinny być również przekazywane do wyznaczonych pojemników na zbiórkę. Alternatywnie można je również oddać w centrach recyklingu. Nawet jeśli jest to bardziej skomplikowane niż wcześniej, zdecydowanie powinieneś się tego trzymać. W przypadku dalszego wyrzucania tekstyliów do odpadów resztkowych istnieje ryzyko, że firma odbierająca odpady nie opróżni pojemnika.
Według punktu doradztwa konsumenckiego w odpadach resztkowych nie mogą znajdować się:
- stare ubrania/tekstylia,
- baterie,
- urządzenia elektryczne,
- żarówki LED,
- specjalne środki czyszczące (środek do czyszczenia kanalizacji, środek do czyszczenia piekarników, odplamiacz, środek do czyszczenia grilla).
W 2025 r. nastąpią również zmiany dotyczące odpadów organicznych
Od maja zaostrzone zostaną również przepisy dotyczące utylizacji odpadów organicznych. Jeśli kontrola przeprowadzona przez firmę odbierającą odpady lub firmę zajmującą się ich utylizacją wykaże wyższy niż trzy procent odsetek zanieczyszczeń – takich jak tworzywa sztuczne – pojemnik na odpady organiczne powinien zostać nieopróżniony. Za wykroczenia grożą również grzywny.
Według centrum doradztwa konsumenckiego do odpadów organicznych nie powinny trafiać:
- plastik (wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne),
- kamienie,
- żwirek dla kotów i inne odchody zwierzęce,
- popiół,
- artykuły higieniczne,
- drewno poddane obróbce (np. lakierowane).
Celem tego zaostrzenia jest poprawa jakości uzyskanego kompostu i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spowodowanego zanieczyszczeniem plastikiem. Obecnie plastik (plastikowe torby, plastikowe doniczki) często trafia do odpadów organicznych, co z kolei zanieczyszcza cały kompost mikroplastikami.
źródło: rtl.de
Wybombiac ze „zrownowazonym”…
Co z tego że dostosuję się do wymogów obowiązujących w miejscu zamieszkania, jak reszta rodzin pochodzenia nie europejskiego ma te przepisy głęboko w d……pie. Dla nich nie istnieje recykling , nie wspomnę już o tym że śmieci w mojej kamienicy lądują na podwórku wyrzucane przez okno. Zastanawiam się do czego to zmierza. Po zgłoszeniu najemcy takich przypadków zachowania lokatorów widzę z jej strony brak reakcji. Wnioskuję że właścicielom nieruchomości zależy tylko na pieniądzach otrzymywanych z miasta i na spokoju. „A żryjcie się sami między sobą, ja nie chcę słyszeć o jakiś tam problemach”. Wynik jest taki że albo trzeba szukać… Czytaj więcej »