Koniec z drukowanymi zdjęciami do dokumentów tożsamości w Niemczech. Od 2025 r. paszporty i dowody osobiste będą wydawane wyłącznie ze zdjęciami cyfrowymi. Nowe fotobudki i przesyłki pocztowe uproszczą ten proces.
Nowe przepisy w Niemczech
Od maja 2025 r. w Niemczech będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące paszportów i dowodów osobistych. Drukowane zdjęcia paszportowe zostaną zniesione; w przyszłości dozwolone będą tylko zdjęcia cyfrowe. W ten sposób niemiecki rząd chce przyspieszyć cyfryzację i zmniejszyć biurokrację w systemie paszportowym.
Cyfrowe zdjęcia – dwie opcje do wyboru
Każda osoba ubiegająca się o nowy dowód osobisty będzie miała dwie możliwości zrobienia cyfrowego zdjęcia paszportowego: albo w certyfikowanych studiach fotograficznych, albo w specjalnych kabinach fotograficznych, które będą znajdować się bezpośrednio w organach wydających dokument. Urządzenia te nie tylko wykonują zdjęcia, ale także pobierają odciski palców i podpisy oraz bezpiecznie przesyłają dane do odpowiednich organów.
Profesjonalni fotografowie pozostaną częścią systemu
Pomimo planowanych zmian, profesjonalni fotografowie pozostaną częścią systemu. Nadal będą mogli robić zdjęcia paszportowe, ale od 2025 r. obrazy będą musiały być przesyłane cyfrowo. Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Fotografów Zawodowych, które początkowo protestowało, popiera to rozwiązanie.
Dowody osobiste pocztą i usługa e-mail
Kolejna innowacja ułatwi w przyszłości wyrabianie dokumentów tożsamości. Od maja 2025 r. paszporty i dowody osobiste mogą być dostarczane pocztą, pod warunkiem, że wnioskodawcy są zameldowani w Niemczech. Eliminuje to często niewygodną podróż do urzędu w celu odebrania dokumentu.
Wprowadzona zostanie również usługa przypominająca drogą e-mail. Każdy, kto się zarejestruje, zostanie powiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem o dacie wygaśnięcia swojego dowodu osobistego – i dzięki temu będzie mógł ubiegać się o nowy dowód osobisty bez presji czasu. Wynika to z faktu, że przeterminowany dowód osobisty może oznaczać kosztowne konsekwencje. Z reguły bowiem właściwy organ nakłada grzywnę w wysokości od 10 do 80 euro.
Źródło: www.t-online.de