Smutny wynik ankiety: Niemcy nie wierzą już w ciężką pracę

    Na krótko przed Świętem Pracy, które obchodzić będziemy w środę 1 maja, rozgorzała debata na temat pracy w Niemczech!

    W Niemczech średni tygodniowy czas pracy wynosi 34,7 godzin

    Nawet amerykańskie media uznają Niemców za leniwy naród. Rzut oka na sąsiednie kraje pokazuje, że niemal w każdym z nich obywatele pracują więcej niż w Niemczech, gdzie średni tygodniowy czas pracy wynosi 35 godzin. Bardziej pracowici są na przykład Czesi (40 godzin/tydzień) i Francuzi (37 godzin/tydzień), a Grecy od lipca wprowadzają nawet sześciodniowy tydzień pracy.

    Ankieta przeprowadzona ostatnio w Niemczech pokazuje, że większość mieszkańców tego kraju uważa, iż ciężka praca się nie opłaca!

    Tylko jeden na pięciu ankietowanych uważa, że ciężka praca jest doceniana

    ▶ Z ankiety przeprowadzonej przez instytut INSA dla gazety BILD wynika, że zdaniem 72 proc. respondentów duże zaangażowanie w pracę nie jest odpowiednio wynagradzane. Tylko jeden na pięciu ankietowanych uważa, że ciężka praca jest doceniana. Tymczasem to właśnie ta cnota przez dekady zapewniała dobrobyt mieszkańcom tego kraju.

    ▶ Także wiara w pracę jest coraz mniejsza: aż 41 proc. respondentów uważa, że większa liczba godzin pracy w tygodniu nie wpłynęłaby na dobrobyt gospodarczy w Niemczech.

    ▶ Niemniej jednak, trzech na czterech respondentów pracowałoby w nadgodzinach, gdyby dodatkowe wynagrodzenie było zwolnione z podatku. Innymi słowy, gdyby dodatkowe godziny pracy pozwalały odczuć realną różnicę w portfelu, Niemcy byliby skłonni pracować w nadgodzinach.

    Oto co sądzą ankietowani Niemcy na temat koncepcji wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy

    Większość Niemców krytycznie odnosi się do koncepcji powszechnego wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. 35 proc. ankietowanych obawia się, że doprowadziłoby to do utraty dobrobytu. 30 proc. osób biorących udział w badaniu nie spodziewa się żadnych konsekwencji z tym związanych. 25 proc. respondentów uważa, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy (raczej) przyczyniłoby się do wzrostu dobrobytu, natomiast 10 proc. nie ma zdania lub nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

    Przede wszystkim zwolennicy SPD i Sojuszu Sahry Wagenknecht (Bündnis Sahra Wagenknecht – Vernunft und Gerechtigkeit) nie spodziewają się żadnych zmian w dobrobycie po wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy w Niemczech. Ankietowani głosujący na CDU/CSU, FDP i AfD zakładają spadek dobrobytu. Z kolei większość zwolenników Partii Zielonych uważa, że czterodniowy tydzień pracy przyczyniłby się do wzrostu dobrobytu.

    W ankiecie przeprowadzonej przez instytut INSA na zlecenie gazety BILD w okresie od 26 kwietnia do 29 kwietnia 2024 r. wzięło udział 1.002 respondentów.

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Praca w nadgodzinach to frajerstwo które się nie opłaca. Człowiek marnuje 1-2 godziny dojeżdżając do pracy, 8 godzin pracy, godzina na lunch, jak tu mieć czas na życie, na rozwój, na rodzinę? Walić to.

    Tomek

    Im więcej się pracuje, t więcej zabiorą i dadzą banderowcom i islamskim kryminalistom. Ludzie zaczynają widzieć, że lepiej siedzieć na garnuszku podatników i pracować na czarno.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x