Regularne przycinanie może pomóc żywopłotowi w ponownym wzroście i rozkwicie. Podczas tego „zabiegu” należy jednak przestrzegać federalnej ustawy o ochronie przyrody. Przycinanie żywopłotów, krzewów i trzciny jest czasami zabronione.
Do kiedy można przyciąć żywopłot?
Przycinanie powinno mieć miejsce jeszcze przed nadejściem wiosny. Z żywopłotami, krzewami i trzcinami można to robić tylko do końca lutego.
Następnie, zgodnie z federalną ustawą o ochronie przyrody (BNatSchG), do 30 września obowiązuje ochrona istniejących gatunków, aby nie zagrażać terenom lęgowym (gniazdom) zwierząt, takich jak ptaki i owady.
Których żywopłotów i krzewów dotyczy zakaz?
Zakaz nie dotyczy wszystkich roślin. Na przykład, w okresie od 1 marca do 30 września nie wolno ścinać, usuwać ani niszczyć tylko następujących:
- Żywopłotów, krzewów.
- Żywopłotów przyściennych.
- Krzewów i krzaków z małym pniem.
- Trzcin.
- Małych świerków, laurów wiśniowych, które służą jako „osłona” (np. odgrodzenie od ulicy czy sąsiada).
Nie wolno ingerować także w inne rośliny, w których zwierzęta już założyły gniazdo – takie jak drzewa – nie mogą być wycinane, karczowane ani niszczone.
Grzywny za spóźnione przycinanie
Zakaz wycinania roślin i przycinania ich do samej ziemi wynika z art. 39 federalnej ustawy o ochronie przyrody i ma na celu ochronę lęgów, gniazd i siedlisk wielu gatunków zwierząt. W związku z tym w tym czasie zabronione jest również wypalanie obrzeży pól, nasypów, poboczy dróg i nieużytków.
Jakie są kary?
Naruszenie wymogów prawnych jest uznawane za wykroczenie administracyjne i może zostać ukarane w niektórych krajach związkowych grzywną w wysokości do 50 000 euro – w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nawet do 100 000 euro. Wysokość grzywny zależy, między innymi, od ilości usuniętych roślin.
W Nadrenii Północnej-Westfalii grzywna może wynieść do 750 euro, jeśli usunięto do dziesięciu metrów rośliny. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim za to samo wykroczenie grozi grzywna w wysokości do 1000 euro.
Czy są jakieś wyjątki?
Dozwolone są działania służące celom konserwacyjnym, takie jak usuwanie pędów jednorocznych oraz kształtowanie i przycinanie konserwacyjne. Przycinanie drzew i krzewów nie liczy się jako „nadawanie kształtów” roślinom. Oznacza to, że ten środek również musi zostać zakończony najpóźniej do 1 marca.
źródło: t-online.de