Niemcy: najpierw chorobowe, potem bezrobocie i emerytura – czy to możliwe?

    Czasami los uderza mocno i traci się pracę po chorobie. Jeśli jest się już w odpowiednim wieku, emerytura może być opcją.

    Niemieckie państwo opiekuńcze ustanowiło szereg zabezpieczeń. Jeśli zachoruje się jako pracownik, nadal można otrzymywać pieniądze od swojego szefa, a następnie z kasy chorych. Każdy, kto straci pracę, ma zazwyczaj prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Ale co się stanie, gdy te dwie rzeczy się połączą? Albo – co jeszcze bardziej komplikuje sprawę – jest się już w wieku pozwalającym przejść na wcześniejszą emeryturę?

    Najpierw choroba, potem bezrobocie, a następnie emerytura: jest całkowicie możliwe, aby być objętym różnymi świadczeniami państwowymi w tej kolejności. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

    Najpierw chory, potem bezrobotny

    Pracownicy, którzy przez dłuższy czas przebywają na zwolnieniu lekarskim, nie muszą na początku zbytnio martwić się o swoje finanse. Wynika to z faktu, że przez pierwsze sześć tygodni pracodawca będzie normalnie wypłacał wynagrodzenie. Jeśli po tym czasie nadal będzie się niezdolnym do pracy, fundusz ubezpieczeń zdrowotnych wkroczy do akcji i wypłaci zasiłek chorobowy – w razie potrzeby przez kolejne 72 tygodnie.

    Dotyczy to również utraty pracy w trakcie ciągłości wypłaty wynagrodzenia. Jeśli nadal jest się chorym, jako osoba z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym ma się zasadniczo prawo do zasiłku chorobowego zamiast zasiłku dla bezrobotnych. Wynika to z faktu, że uprawnienie to powstaje z chwilą wystąpienia choroby (§§ 44 ust. 1 zdanie 1, 46 SGB 5). W takim przypadku należy złożyć wniosek o zasiłek chorobowy w swojej kasie chorych.

    Rejestracja jako bezrobotny podczas choroby

    To samo dotyczy sytuacji, gdy w momencie zakończenia stosunku pracy było się już chorym przez ponad sześć tygodni. W takim przypadku otrzymuje się już zasiłek chorobowy i będzie się go otrzymywać nawet po zakończeniu pracy (§ 192 ust. 1 nr 2 SGB 5). Oczywiście pod warunkiem, że pracownik nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim.

    Ważne: Trzeba pamiętać, aby zarejestrować się jako bezrobotny, nawet jeśli nadal istnieje możliwość otrzymywania zasiłku chorobowego zamiast zasiłku dla bezrobotnych. Gdy tylko będzie się ponownie zdrowym, a tym samym zdolnym do pracy, spełni się wymagania dotyczące zasiłku dla bezrobotnych. Następnie można złożyć wniosek o jego przyznanie.

    Jeśli zasiłek dla bezrobotnych również wygasa bez znalezienia nowej pracy, można złożyć wniosek do urzędu pracy o zasiłek obywatelski (dawniej: Hartz IV).

    Zasiłek dla bezrobotnych w przypadku niezdolności do pracy

    Jeśli wykorzysta się pełne 72 tygodnie zasiłku chorobowego i nadal nie jest się w stanie wrócić do pracy po tym czasie, agencja zatrudnienia może również pomóc. Wypłaci ona zasiłek dla bezrobotnych po wygaśnięciu zasiłku chorobowego. Dotyczy to nawet osób, które nadal mają pracę, ale nie są w stanie pracować z powodu trwającej choroby.

    Odpowiednia kasa chorych poinformuje z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, że przestanie wypłacać zasiłek chorobowy. W żargonie technicznym nazywa się to „Aussteuerung”. Należy wówczas najpóźniej zarejestrować się w urzędzie pracy, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w przypadku niezdolności do pracy.

    Wypełnienie luki dzięki zasiłkowi dla bezrobotnych

    Jest to specjalna forma zasiłku dla bezrobotnych, która jest wypłacana w celu wypełnienia luki (§ 145 SGB 3). Ma to zastosowanie, na przykład, jeśli jest jasne, że nie będzie się już w pełni zdolnym do pracy i dlatego złożyło się wniosek o przyznanie renty z tytułu zmniejszonej zdolności do zarobkowania, ale ubezpieczyciel emerytalny nie podjął jeszcze decyzji.

    Aby uniknąć wypadnięcia z sieci socjalnej, istnieje tak zwana zasada bezszwowości. Oznacza to, że otrzymuje się zasiłek dla bezrobotnych, jeśli jest się niezdolnym do pracy, a agencja pracy będzie również opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

    Zasiłek dla bezrobotnych po zasiłku chorobowym jest obliczany na podstawie dochodu przed chorobą. Zasadniczo otrzymuje się 60% średniego wynagrodzenia netto za ostatnie dwanaście miesięcy przed niezdolnością do pracy. W przypadku osób pobierających zasiłek rodzinny stawka ta wzrasta do 67 procent.

    Chory, bezrobotny, renta z tytułu ograniczonej zdolności do zarobkowania

    Jeśli z medycznego punktu widzenia nie jest możliwe, aby być w pełni zdolnym do pracy, powinno się sprawdzić, czy posiada się prawo do renty z tytułu ograniczonej zdolności do zarobkowania. Ma to miejsce w przypadku, gdy nie osiągnęło się jeszcze normalnego wieku emerytalnego i spełniony został okres oczekiwania. W przypadku emerytury z tytułu ograniczonej zdolności do zarobkowania oznacza to, że trzeba być objętym ustawowym ubezpieczeniem emerytalnym przez ostatnie pięć lat, z których trzy muszą być obowiązkowe.

    Dla kogo wcześniejsza emerytura jest opcją?

    Od 63 roku życia można pobierać tak zwaną emeryturę dla osób ubezpieczonych długoterminowo. Aby to zrobić, trzeba mieć co najmniej 35 lat ubezpieczenia. Jednak ta emerytura zawsze podlega potrąceniu.

    Emerytura dla osób szczególnie długotrwale ubezpieczonych może być pobierana bez potrąceń. Wymagane jest jednak co najmniej 45 lat ubezpieczenia.

    Uwaga: Jeśli było się bezrobotnym przez ostatnie dwa lata przed tą emeryturą, te 24 miesiące nie zostaną uznane za okres kwalifikacyjny. W związku z tym nie liczą się one jako lata ubezpieczenia.

    Wyjątkiem jest sytuacja, w której otrzymywało się zasiłek dla bezrobotnych I z powodu całkowitej niewypłacalności pracodawcy. W takim przypadku może on zostać zaliczony do emerytury dla osób szczególnie długotrwale ubezpieczonych. Okresy, w których otrzymywało się zasiłek dla bezrobotnych II, nie są uznawane.

    Zasiłek dla bezrobotnych zamiast wcześniejszej emerytury

    W przypadku utraty pracy sensowne może być wybranie zasiłku dla bezrobotnych zamiast ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. Ma to miejsce zawsze, gdy zasiłek dla bezrobotnych jest wyższy niż oczekiwana emerytura. Zmniejsza to również potrącenia emerytalne.

    Dzieje się tak, ponieważ im później przejdzie się na wcześniejszą emeryturę, tym mniej strat. Ponadto agencja pracy odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne w Twoim imieniu, gdy otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych. Dzięki temu późniejsza emerytura wzrośnie.

    To, czy zasiłek dla bezrobotnych potrwa do emerytury, zależy między innymi od wieku i tego jak długo było się ubezpieczonym w systemie ubezpieczeń dla bezrobotnych. Oczywiście otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych jest powiązane z warunkiem, że można znaleźć nową pracę. O ile jest to nadal wykonalne pod względem stanu zdrowia.

    Trzeba również zaakceptować środki rehabilitacyjne mające na celu przywrócenie zdolności do pracy.

    Brak obowiązku przejścia na wcześniejszą emeryturę

    Dobrze wiedzieć: Agencja pracy nie może zmusić osoby do przejścia na wcześniejszą emeryturę zamiast zasiłku dla bezrobotnych I. Dotyczy to również początkowo zasiłku dla bezrobotnych II, tj. zasiłku obywatelskiego. Ponieważ jest to jednak świadczenie socjalne, trzeba traktować priorytetowo inne świadczenia, do których jest się uprawnionym – w tym emeryturę dla osób długotrwale ubezpieczonych.

    Mogą jednak istnieć powody, dla których jest to niewłaściwe. Na przykład, jeśli możesz ubiegać się o emeryturę w najbliższej przyszłości bez potrąceń.

    źródło: t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x