Nowy miesiąc, a więc i nowe przepisy. Jakie zmiany czekają nas w Niemczech od jutra? Więcej praw, ale i więcej wydatków: nowy miesiąc przynosi całą masę dobrych wiadomości dla użytkowników internetu, telefonów komórkowych i stacjonarnych. Ale w aptece i w biletomacie zapłacicie więcej. Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych regulacji:
Internauci będą mogli zapłacić mniej
Każdy, kto nie otrzyma tego, co obiecuje dostawca internetu, dostanie zwrot pieniędzy: od 1 grudnia wszyscy korzystający w Niemczech z internetu będą płacić mniej lub mogą nawet rozwiązać umowę bez uprzedzenia, jeśli w domu nie zostanie osiągnięta umownie ustalona przepustowość. Przewiduje to nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego. Na przykład, jeśli regularnie będziecie mieli do dyspozycji tylko połowę obiecanej prędkości internetu, zapłacicie tylko połowę ceny. Alternatywnie możecie też anulować umowę.
Koniec z umowami zawieranymi wyłącznie przez telefon
To już koniec umów dot. telefonii komórkowej, stacjonarnej czy umów z dostawcami internetu, zawieranych przez telefon. Zawarcie przez telefon będzie teraz skuteczne tylko wtedy, gdy wcześniej otrzymacie od dostawcy podsumowanie umowy w formie tekstowej – np. PDF na e-mail. Jeśli tak się nie stanie, umowa jest nieważna, dopóki nie wyrazicie na nią zgody na piśmie.
Krótsze okresy wypowiedzenia
Do tej pory umowy telefoniczne, internetowe i komórkowe mogły być automatycznie przedłużane na długie okresy – ta opcja również wygaśnie od grudnia. Każdy, kto nie poinformował swojego dostawcy po upływie minimalnego okresu umowy, czy chce rozwiązać lub kontynuować umowę, może skorzystać z miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wcześniej musiałby czekać cały rok.
Odszkodowanie za wizyty, które się nie odbyły
Nawet jeśli w przypadku awarii nie przyjdzie do Was żaden technik w sprawie naprawy, od grudnia będziecie mieli więcej praw. W przypadku odwołania wizyty technika lub awarii usługi telekomunikacyjnej możecie zażądać krótkoterminowego usunięcia usterki lub, jeśli to konieczne, odszkodowania od dostawcy.
Według Ministerstwa Gospodarki, klienci muszą otrzymać odszkodowanie, jeśli zakłócenia nie da się usunąć w ciągu dwóch dni roboczych. Wysokość odszkodowania od trzeciego dnia – w zależności od tego, która kwota jest wyższa – wynosi pięć euro lub 10% umownego wynagrodzenia miesięcznego, a od piątego dnia dziesięć euro lub 20%.
W przypadku niedotrzymania umówionego terminu przez usługodawcę, możecie żądać odszkodowania w wysokości dziesięciu euro lub 20% miesięcznej opłaty. Jeśli jednak to klient jest odpowiedzialny za nieudaną wizytę lub firma nie ma wpływu na usterkę, wtedy dostawca usług nie ponosi odpowiedzialności.
W aptece coraz drożej
Od 15 grudnia paczkowane leki na receptę będą kosztować o 20 centów więcej. Każda apteka musi wpłacić tę dopłatę na fundusz usług nocnych i ratowniczych Niemieckiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego. Fundusz wspiera m.in. apteki w rozliczeniach.
Nowe zasady dotyczące konta chronionego przed zajęciem
Każdy, kto jest mocno zadłużony, powinien spodziewać się zajęcia konta. Aby nadal móc swobodnie dysponować określoną kwotą, istnieją konta chronione przed zajęciem. Kwota, która jest w ten sposób chroniona przed zajęciem, wzrośnie od 1 grudnia z 1.252,64 euro do 1.260 euro. Ci, którzy muszą płacić alimenty, otrzymają więcej. Kwota chroniona przed zajęciem będzie również w przyszłości korygowana corocznie – a nie tylko co dwa lata.
Od grudnia posiadacze kont chronionych przed zajęciem będą również mogli przenieść niewykorzystane środki na następny miesiąc – i tak przez trzy miesiące. Wcześniej było to dozwolone tylko przez jeden miesiąc. Ma to ułatwić oszczędzanie na większe zakupy.
Bank będzie musiał przekonwertować rachunek bieżący na rachunek chroniony przed zajęciem, jeśli rachunek bieżący będzie na minusie. Ujemne saldo musi być następnie przechowywane na oddzielnym rachunku.
Podróż pociągiem będzie droższa
Wraz z nowym rozkładem jazdy, Deutsche Bahn podniesie ceny od 12 grudnia. Ceny biletów „Flexpreis-Ticket” i ceny biletów okresowych na określoną trasę wzrosną wówczas średnio o 2,9%. Ceny kart Bahncard 25, 50 i 100 również wrosną o 2,9%. Ceny specjalnych biletów ekonomicznych (Sparpreise) i super ekonomicznych (Super Sparpreise) pozostaną bez zmian – od 17,90 euro i od 21,50 euro. Ceny za rezerwację miejsc w pierwszej i drugiej klasie również pozostaną bez zmian.
Wygasa wsparcie systemu operacyjnego
Jeśli nadal używacie komputera PC lub laptopa z systemem Windows 10 2004, powinniście pilnie poświęcić trochę czasu na aktualizację systemu. 14 grudnia producent Microsoft zakończy wsparcie dla tej wersji systemu Windows, która została wydana w maju 2020 r. W rezultacie nie będzie już żadnych aktualizacji zabezpieczeń i korzystanie z komputera może się okazać na dłuższą metę niebezpieczne.
Źródło: www.t-online.de