Niemcy na skraju klimatycznego rekordu: Czy lato 2025 będzie najgorętsze w historii?

    Czerwiec przynosi fale upałów, które dotychczas kojarzono raczej z pełnią lata. Meteorolodzy i klimatolodzy są zgodni – Niemcy mogą stanąć w obliczu bezprecedensowej fali gorąca.

    Jeszcze zanim lato 2025 rozwinęło się na dobre, Niemcy już zmagają się z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Pod koniec czerwca w wielu regionach kraju słupki rtęci wskazywały nawet 36°C – wartości typowe raczej dla szczytu wakacji, nie dla ich początku.

    Zjawisko to budzi poważne obawy wśród meteorologów. Dominik Jung, meteorolog i publicysta pogodowy, ostrzega: „Aktualna sytuacja pogodowa zaskakuje i niepokoi – nie tylko specjalistów, ale i zwykłych obywateli”.

    Fale upałów wcześniej, dłużej i intensywniej – nowa norma klimatyczna?

    Według Junga nie mamy do czynienia z jednorazowym odchyleniem od normy, lecz z częścią niepokojącego trendu, który naukowcy obserwują już od lat. „Fale upałów pojawiają się coraz wcześniej, trwają dłużej i osiągają nowe ekstremalne wartości” – podkreśla ekspert.

    Szczególnie niepokojąca jest stabilność wysokich temperatur – zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. W wielu miejscach w Niemczech noce przestały przynosić wytchnienie, bo temperatury rzadko spadają poniżej 20°C. To zjawisko określane jest mianem tzw. tropikalnych nocy i stanowi duże obciążenie dla zdrowia ludzi, zwłaszcza seniorów i osób z chorobami układu krążenia.

    Kiedyś nie do pomyślenia – dziś realne: 40–45 stopni jako nowa rzeczywistość?

    Jeszcze kilka lat temu prognozy mówiące o temperaturach przekraczających 40°C w Niemczech były traktowane jako przesadzone. Dziś klimatolodzy coraz częściej mówią o takiej wartości jako możliwym scenariuszu – i to już w najbliższych tygodniach.

    Czerwiec 2025 dostarcza niepokojących dowodów: długotrwałe układy wysokiego ciśnienia, przesuszone gleby i silna ekspozycja na promieniowanie słoneczne sprzyjają szybkiemu wzrostowi temperatur. „W takiej konfiguracji przekroczenie 40°C nie jest przesadzoną obawą – to realne zagrożenie”, ostrzega Jung.

    Miasta pod presją: Jak ograniczyć skutki tzw. wysp ciepła?

    Największe skutki upałów odczuwają gęsto zabudowane centra miast. Brak zieleni, duża liczba uszczelnionych nawierzchni oraz ograniczona cyrkulacja powietrza powodują, że temperatury w takich miejscach są znacznie wyższe niż na terenach otwartych. Zjawisko to określa się mianem miejskich wysp ciepła.

    „W tropikalne noce samo otwarcie okien często nie wystarcza – ciepło po prostu nie ma dokąd uciec” – mówi Gregor Grassl, ekspert ds. zielonego budownictwa z firmy doradczej Drees & Sommer.

    Jak miasta mogą się chronić przed falami upałów?

    Choć sytuacja jest poważna, eksperci wskazują szereg rozwiązań, które – wdrażane lokalnie – mogą znacznie złagodzić skutki ekstremalnych temperatur. Oto najważniejsze rekomendacje Gregora Grassla:

    • Sadzenie drzew i tworzenie zacienionych stref: Najprostszy i najtańszy sposób walki z upałami to nasadzanie drzew, montaż zadaszeń nad przystankami czy ustawienie ławek w cieniu. Drzewa nie tylko zacieniają, ale również schładzają powietrze poprzez parowanie wody z liści.
    • Zieleń na fasadach i mniej asfaltu: Odchodzenie od asfaltu na rzecz nawierzchni przepuszczalnych (np. z kruszywa, płyt ażurowych) pozwala lepiej regulować temperaturę. Zazielenianie fasad dodatkowo poprawia jakość powietrza i mikroklimat.
    • Stosowanie jasnych, odbijających światło materiałów: Tzw. efekt albedo pomaga ograniczyć nagrzewanie powierzchni – szczególnie dachów i elewacji. Im jaśniejszy materiał, tym mniej energii cieplnej absorbuje.
    • Proste systemy chłodzenia nocą: Tradycyjne klimatyzacje pogarszają efekt wysp ciepła. Znacznie lepsze są tzw. systemy low-tech – z grubymi ścianami, które akumulują chłód w nocy, a za dnia izolują przed gorącem.
    • Budowa w pionie zamiast w poziomie: Wieżowce zacieniają nawzajem swoje elewacje, zmniejszając nagrzewanie mieszkań. Kluczowe jest jednak ograniczenie powierzchni przeszklonej – nie powinna przekraczać 40%, bo szkło ma słabe właściwości izolacyjne.

    Wsparcie państwa dla klimatycznej odporności miast

    Władze federalne już reagują na zmiany klimatyczne, uruchamiając mechanizmy wsparcia dla samorządów. Obowiązujące od lipca 2024 roku ustawa o dostosowaniu do zmian klimatu (KAnG) zobowiązuje wszystkie landy do opracowania strategii adaptacyjnych, które mają być wdrażane również na poziomie lokalnym.

    Od 15 maja 2025 roku obowiązuje dodatkowe okno dotacyjne, w ramach którego miasta i gminy mogą ubiegać się o fundusze na opracowanie i realizację lokalnych planów dostosowawczych. Wnioski można składać do 15 sierpnia 2025 roku.

    Co dalej? Lipiec i sierpień pod znakiem niebezpiecznego upału

    Meteorolodzy nie mają wątpliwości: jeśli obecna sytuacja się utrzyma, Niemcy mogą w lipcu i sierpniu doświadczyć jednej z najdotkliwszych fal upałów w historii pomiarów.

    „Szczególnie niebezpieczne są długotrwałe dni z temperaturami powyżej 35°C, połączone z tropikalnymi nocami bez ochłodzenia” – ostrzega Jung. Skutki takiej pogody mogą być katastrofalne – zarówno dla zdrowia publicznego, jak i dla rolnictwa, gospodarki wodnej oraz infrastruktury miejskiej.

    źródło: telepolis.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Prawdziwe lato!!!!
    Nie trzeba dorabiać Majorkę,Egipt,czy inne kraje.

    Tomek

    Oj ta klimatyczna propaganda. Maj był tu wyjątkowo zimny, ale jednak rekordowo ciepły – w skali światowej.
    A jak na razie u mnie na zadupiu w NRW były dotychczas tylko 2 dni z temperaturą powyżej 30°C, a noce z temperaturą powyżej 10°C w końcu w tym tygodniu nadeszły, bo w zeszłym jeszcze bywało +5° nad ranem.
    Ale kto wie, może i będzie te +40 niedługo. Obywateli przyzwyczajonych do takich temperatur już sprowadzili.

    Anonim

    za niedlugo beda pakowani do samolotow i deportowani tam skad przybyli

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.30","wc_post_id":"184919","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"90ee85a168","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"1"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->