Liczba zgonów w Niemczech wzrosła w ubiegłym roku o 4,2 proc. Jak podał w środę Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, w 2022 r. zmarło około 1,07 mln osób, w porównaniu do około 1,02 mln rok wcześniej.
Choroby układu krążenia po raz kolejny były najczęstszą przyczyną zgonów, odpowiadając za jedną trzecią (33,6 proc.) wszystkich przypadków. Z kolei choroby nowotworowe odpowiadały za nieco ponad jedną piątą zgonów (21,7 proc.).
COVID-19 był trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w Niemczech w 2021 r.
A co z koronawirusem? Według opublikowanych danych, COVID-19 został uznany za główną przyczynę śmierci w 52.357 przypadkach zgonów (4,9 proc.). Rok wcześniej – w 2021 r. – COVID-19 był trzecią najczęstszą przyczyną śmierci (6,9 proc., 71.331 zgonów).
Dane nie obejmują przypadków, w których COVID-19 został odnotowany w akcie zgonu jako choroba towarzysząca. Informacje te zostaną opublikowane w późniejszym terminie.
Tymczasem liczba zgonów z powodu chorób układu oddechowego (67.633) wzrosła ponadprzeciętnie, aż o 18 proc. Jak wyjaśnili statystycy, wynikało to głównie ze wzrostu liczby zgonów z powodu grypy i zapalenia płuc. Federalny Urząd Statystyczny nie uwzględnia COVID-19 w statystykach dotyczących chorób układu oddechowego, ponieważ jest on ujmowany w osobnej kategorii (pandemia).
Choroby psychiczne częstszą przyczyną śmierci
Federalny Urząd Statystyczny odnotował dalszy znaczący wzrost (o 14,7 proc.) liczby osób, które zmarły z powodu chorób psychicznych lub zaburzeń zachowania. „Z powodu tych chorób zmarło łącznie 68.777 osób, w tym 25.941 mężczyzn i 42.836 kobiet”. Za ponad trzy czwarte zgonów (53.323) spowodowanych tą grupą chorób odpowiadała demencja.
Wzrosła również liczba zgonów z przyczyn innych niż naturalne: z danych wynika, że 47.912 osób (4,5 proc.) zmarło wskutek tzw. przyczyny zewnętrznej, co oznacza wzrost o około 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W wyniku upadków śmierć poniosło 20.311 osób (największy wzrost r/r; +11,7 proc.). Efekt pandemii z poprzedniego roku nie wystąpił już w 2022 r. jeśli chodzi o wypadki transportowe, w tym w szczególności wypadki w ruchu drogowym. Tutaj liczba zgonów wzrosła o 8 proc. do 3.141 przypadków.
Liczba samobójstw wzrosła o 9,8 proc. r/r, odnotowano 10.119 zgonów. Jednak, podobnie jak w poprzednich latach, odsetek samobójstw wśród wszystkich przyczyn śmierci pozostał na stałym poziomie około jednego procenta. Samobójstwo zdecydowanie częściej popełniali mężczyźni (około 74 proc. przypadków).
Źródło: web.de
Ile osób po szczypawkach umarło,ile osób powikłania poszczepienne mają????
W innych krajach potrafią o tym wspomnieć.
W Niemczech jest to temat TABU 🤔.
Tego typu dane są ogólnie dostepne. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki google. Proszę sprawdzić dane, a nie insynuować jakieś spiski.
Zatem ludzie w końcu znowu umierają na choroby współistniejące. Już nam wolno umierać nie na kowida. Hura!
Efekt noszenia kagańca.