Wiele osób w Niemczech straciło pracę ze względu na pandemię koronawirusa. Niemniej jednak, według sondażu przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna, 54% niemieckich firm obawia się braku wykwalifikowanych pracowników w 2021 roku.
W roku 2021 również będzie brakować w Niemczech specjalistów
Mimo kryzysu związanego z koronawirusem, braki wśród wykwalifikowanych pracowników nadal obciążają niemiecką gospodarkę. 54% firm spodziewa się niedoboru specjalistów w 2021 roku, jak wynika z najnowszych badań Bertelsmann Stiftung.
Podobnie jak w 2020 roku, na potrzeby ankiety przeprowadzono wywiady z osobami decyzyjnymi z firm różnej wielkości w Niemczech. W poprzednim roku 55% stwierdziło, że zatrudnia mniej wykwalifikowanych pracowników niż potrzeba. Na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych specjalistów znajduje się grupa, która ukończyła szkolenie zawodowe (37%), wyprzedzając pracowników akademickich (27%).
Najbardziej cierpi sektor zdrowia
„Większe firmy częściej cierpią z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników niż małe” – mówi Matthias Mayer, ekspert ds. migracji w Fundacji Bertelsmanna. „W szczególności sektor zdrowia i budownictwa narzeka na braki wśród specjalistów”.
Mało specjalistów z Afryki
W walce z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, firmy koncentrują się zatem przede wszystkim na szkoleniu nowych pracowników i dalszym rozwoju zawodowym tych już zatrudnionych. Firmy starają się również utrzymać swoich pracowników w firmie, zachowując lepszą równowagę między życiem prywatnym a pracą.
Tylko 17% twierdzi, że szuka specjalistów za granicą. Preferowani są tutaj pracownicy z UE i innych krajów europejskich. Potem jest Azja i Bliski Wschód. Doświadczenie z wykwalifikowanymi pracownikami z Afryki jest bardzo małe. Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy wymieniane są problemy językowe i ocena kwalifikacji uzyskanych w kraju pochodzenia. Przeszkody prawne lub ograniczenia związane z wjazdem do kraju spowodowane pandemią koronawirusową odgrywają zatem jedynie podrzędną rolę.
Badanie opiera się na danych z 2019 roku
W celu przeprowadzenia badań, o opinię zapytano 500 lub 2.500 osób decyzyjnych – w zależności od pytania. Ankietę online przeprowadzono pomiędzy 21. września a 20. października 2020 r. w niemieckich firmach różnej wielkości. Dane dotyczące migracji zagranicznych pracowników wykwalifikowanych dotyczą roku 2019 i pochodzą z centralnego rejestru cudzoziemców.
Źródło: www.spiegel.de
Tak tak niech dalej słuchają tych masońskich pacynek typu wnuczka Hitlera, Merlelowa i inni faszyści a nasrępnie będziecie zdychać z głodu dzieci hitlera.