Według automobilklubu Auto Club Europa (ACE), do 2033 roku w Niemczech trzeba będzie wymienić około 43 milionów praw jazdy. Wynika to z regulacji unijnych. W przyszłości prawa jazdy mają być odporne na fałszerstwa i jednolite w całej Unii Europejskiej. Ponadto wszystkie prawa jazdy mają być rejestrowane w bazie danych, aby uniknąć nadużyć.
Konieczność wymiany dokumentu dotyczy wszystkich praw jazdy na samochód i motocykl wydanych przed 19 stycznia 2013 r. Aby uniknąć chaosu, wymiana będzie odbywać się etapami przez kilka lat w określonych terminach. Jednak dla pierwszej grupy kierowców nadszedł najwyższy czas, aby się tym zająć.
Ta grupa wiekowa w Niemczech powinna teraz postarać się o nowe prawo jazdy
Osoby urodzone w latach 1953-1958, które nadal posiadają prawo jazdy wydane przed 1 stycznia 1999 r., mają czas na jego wymianę do 19 lipca 2022 r. Potem dokument straci ważność. Każdy, kto podczas kontroli okaże stary, nieważny już dokument, musi się liczyć z mandatem w wysokości 10 euro. Według automobilklubu ADAC, może mieć przez to także problemy za granicą.
Zasadniczo wymiana odbywa się w organie właściwym ds. wydawania praw jazdy (niem. Fahrerlaubnisbehörde) lub w biurze ds. praw jazdy (niem. Führerscheinstelle). W zależności od miejsca zamieszkania może to być również Urząd Spraw Obywatelskich (niem. Bürgeramt). Według ADAC wymiana jest obowiązkowa, ale odbywa się bez egzaminu lub badań lekarskich.
Do 19 stycznia 2023 r. wymiany będą musieli dokonać kierowcy urodzeni w latach 1959-1964
Kolejna grupa obejmuje osoby urodzone w latach 1959-1964, posiadające prawa jazdy wydane przed 1 stycznia 1999 r. Wymiana musi nastąpić do 19 stycznia 2023 r. Nie trzeba jednak czekać na wyznaczony termin, dokument jak najbardziej można wymienić wcześniej.
Źródło: www.focus.de
mieszkając w Niemczech na stałe i mając polskie prawo jazdy czy można wymienić na niemieckie ?
Można. Paszport też. I dowód osobisty też.