Niemcy: Mężczyzna zmarł na skutek zakażenia rzadkim wirusem Borna – służby badają możliwą drogę infekcji

    Śmiertelna encefalopatia pochodzenia wirusowego w Górnej Bawarii

    W Górnej Bawarii odnotowano śmierć mężczyzny, który zachorował na skutek zakażenia rzadkim, ale wyjątkowo groźnym wirusem Borna (BoDV-1). Jak poinformowała rzeczniczka starostwa powiatowego Pfaffenhofen an der Ilm, drugi mężczyzna, również zakażony tym samym patogenem, jest obecnie leczony. Obaj pacjenci pochodzą z terenu miasta Pfaffenhofen.

    Służby sanitarne prowadzą intensywne dochodzenie epidemiologiczne

    Powiatowy urząd zdrowia prowadzi obecnie intensywne działania w celu ustalenia drogi zakażenia. Jak podano w komunikacie, instytucja ta pozostaje w ścisłym kontakcie z ekspertami z Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL). Celem współpracy jest jak najszybsze wyjaśnienie okoliczności zakażenia i ograniczenie potencjalnego zagrożenia dla lokalnej społeczności.

    Wirus Borna – pochodzenie, transmisja, zagrożenie dla ludzi

    Borna Disease Virus 1 (BoDV-1) występuje naturalnie u ryjówki aksamitnej (łac. Crocidura leucodon). Gryzonie te wydzielają wirusa z moczem, kałem oraz śliną. Jak wskazuje LGL, dokładny mechanizm przenoszenia wirusa ze zwierzęcia na człowieka nie został jeszcze jednoznacznie poznany.

    Naukowcy biorą pod uwagę kilka potencjalnych dróg transmisji:

    • spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody,
    • zakażenie przez kontakt z ziemią skażoną odchodami zwierząt,
    • tzw. zakażenie kontaktowe przez ręce zanieczyszczone wirusem (tzw. „zakażenie przez brudne ręce”).

    W celu ograniczenia ryzyka infekcji LGL zaleca unikanie kontaktu z ryjówkami oraz ich wydalinami. Nie należy dotykać żywych ani martwych gryzoni gołymi rękami.

    Wirus znany u zwierząt od dawna – u ludzi śmiertelny od 2018 roku

    Patogen ten był od lat znany jako czynnik chorobotwórczy u zwierząt. Dopiero w 2018 roku naukowo potwierdzono, że BoDV-1 może zakażać również ludzi, wywołując w większości przypadków ciężkie, śmiertelne zapalenie mózgu (encefalopatię).

    Od 2020 roku choroba ta jest w Niemczech objęta obowiązkiem zgłoszenia do służb epidemiologicznych. Jak podaje LGL, według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) co roku zgłaszanych jest do sześciu ostrych przypadków zapalenia mózgu wywołanych wirusem BoDV-1, z czego większość przypada na teren Bawarii.

    źródło: welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Imigranci naznosili różnych, chorób, bakterii, zarazków Kto ich bada

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.30","wc_post_id":"184354","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"ea457ff73c","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"1"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->