Niemcy: Lidl zobowiązuje się do większej przejrzystości cenowej w reklamach

    Nowe zasady po interwencji organizacji konsumenckiej

    Niemiecki dyskont Lidl będzie musiał w swoich materiałach reklamowych wyraźnie podawać ceny obowiązujące dla wszystkich klientów – nie tylko te zarezerwowane dla użytkowników aplikacji Lidl Plus. To efekt porozumienia między siecią handlową a niemiecką organizacją konsumencką (Verbraucherzentrale).

    Koniec z nieczytelnymi informacjami o cenach

    Jak poinformowali przedstawiciele organizacji konsumenckiej w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową (DPA), Lidl zobowiązał się do tego, by we wszystkich drukowanych materiałach reklamowych (np. gazetkach promocyjnych) jasno i wyraźnie podawać całkowitą cenę oraz cenę jednostkową każdego produktu, które obowiązują dla wszystkich konsumentów, niezależnie od korzystania z aplikacji mobilnej.

    Spór o cenę mięsa z aplikacji

    Bezpośrednią przyczyną interwencji był przypadek produktu „Metzgerfrisch Premium Lammlachs in Gewürzmarinade” (polędwica jagnięca w marynacie przyprawowej), który Lidl reklamował w cenie 5,50 euro – ale tylko dla użytkowników aplikacji Lidl Plus. Nad tą kwotą widniała przekreślona cena 7 euro, zapisana drobnym drukiem, co wprowadziło klientów w błąd. Według organizacji konsumenckiej nie było jasne, jaka cena obowiązuje osoby, które z aplikacji nie korzystają. Co więcej, podano jedynie cenę jednostkową (np. za kilogram) odnoszącą się do promocyjnej ceny z aplikacji, pomijając wartość dla ceny regularnej.

    Reakcja na skargę klienta i działania prawne

    Po otrzymaniu skargi od jednego z klientów, organizacja konsumencka wystosowała do Lidla oficjalne upomnienie w związku z naruszeniem przepisów o informowaniu o cenach. Lidl odmówił jednak złożenia oświadczenia o zaniechaniu. W rezultacie sprawa trafiła do sądu okręgowego w Heilbronn. Ostatecznie obie strony osiągnęły porozumienie jeszcze przed rozprawą.

    Nie tylko Lidl – inne sieci także pod lupą

    Przedstawiciele organizacji konsumenckiej zaznaczyli, że podobne postępowania toczą się również przeciwko innym sieciom handlowym i dyskontom w Niemczech.

    Obowiązek jednoznacznego informowania o cenach

    Gabriele Bernhardt, szefowa działu prawnego organizacji konsumenckiej, podkreśliła: „Konsumenci muszą już na pierwszy rzut oka wiedzieć, ile kosztuje dany produkt – niezależnie od tego, czy korzystają z aplikacji, czy nie.” Dodała także, że stosowanie przekreślonych cen jedynie zaciemnia obraz i nie sprzyja przejrzystości. Według niej takie praktyki są niezgodne z niemieckim rozporządzeniem o obowiązku informowania o cenach.

    Rzeczniczka Lidla potwierdziła zawarcie ugody, ale odmówiła dalszych komentarzy w tej sprawie.

    Dane w zamian za rabaty – cena za aplikację

    Eksperci wskazują, że aplikacje zakupowe, takie jak Lidl Plus, działają na zasadzie wymiany – konsumenci otrzymują rabaty i oferty specjalne, ale w zamian przekazują sieciom handlowym swoje dane. Informacje te pozwalają operatorom dyskontów lepiej analizować potrzeby klientów i personalizować oferty. Przykładowo, Lidl może kierować reklamy konkretnych produktów do konkretnych grup użytkowników, co ma wpływ na ich zachowania zakupowe.

    Na pytanie redakcji BILD dotyczące dalszych kroków, Lidl nie udzielił dotąd żadnego dodatkowego komentarza.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x