Niestety, lód i śnieg każdego roku są przyczyną wielu wypadków i obrażeń. Niebezpiecznie śliskie drogi są zimą na porządku dziennym. Często skutkuje to sporami prawnymi, ponieważ obowiązek odśnieżania nie został wykonany.
Kto powinien odśnieżać i posypywać drogi, gdy pada śnieg?
Zasadniczo to właściciel nieruchomości jest zobowiązany do odśnieżania i posypywania chodnika przed posesją. Może również zlecić te prace komuś innemu, zarówno profesjonalnej firmie, jak i dozorcy. Koszty związane z odśnieżaniem to koszty eksploatacyjne, które mogą być przerzucone na najemcę.
Uwaga: Wynajmujący może przenieść obowiązek wykonania usług zimowych na swoich najemców, ale tylko w przypadku wyraźnego zaznaczenia tego w umowie najmu. Ogłoszenie na klatce schodowej nie jest wystarczające.
Czy można zmusić wynajmującego do odśnieżania?
Właściciele nieruchomości lub wynajmujący są zazwyczaj zobowiązani do usuwania śniegu i lodu. Najemcy muszą to robić tylko wtedy, gdy zostało to wyraźnie określone w umowie najmu. Zasada w ogólnym regulaminie nie wystarczy.
Koszty wszelkich środków, konserwacji urządzeń do odśnieżania, a także wynagrodzenie i koszty dojazdu w przypadku wynajęcia służby zimowej mogą być przerzucone na najemcę. Jeśli wynajmujący samodzielnie przeprowadza odśnieżanie, może ustalić odpowiednią wysokość „wynagrodzenia” za pracę.
Jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia swoich obowiązków nadzoru, grożą mu grzywny za zaniedbanie usług zimowych, które w zależności od lokalizacji mogą wynosić do 50 000 euro.
Warto wiedzieć: Za odśnieżanie publicznych dróg odpowiada właściciel drogi. Może to być gmina, państwo, a nawet rząd federalny.
Kiedy i jak należy przeprowadzać usługi zimowe?
W większości gmin obowiązek odśnieżania zaczyna się o 7 rano, w dni wolne i świąteczne o godzinę lub dwie później. Obowiązki kończą się zazwyczaj o 20:00. W ciągu dnia należy odśnieżać i posypywać drogi w razie potrzeby. Trzeba to zrobić w takim stopniu, aby dwaj piesi mogli swobodnie przejść obok siebie.
Co się stanie, jeśli nie spełni się swojego obowiązku?
Jeśli pieszy poślizgnie się i dozna obrażeń, może zgłosić roszczenia odszkodowawcze wobec osoby, która miała obowiązek zadbania o daną drogę. Bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może to być bardzo kosztowne.
Jeśli osoba, która upadła np. złamie rękę, odszkodowania może wynosić w granicach 5 000 – 10 000 euro. W przypadku mniejszych stłuczeń od 500 do 1 000 euro (§ 253 Kodeksu cywilnego Niemiec).
Czy można posypywać solą?
W większości gmin używanie soli drogowej jest zabronione z powodu jej szkodliwego wpływu na środowisko. Dozwolone jest używanie żwiru, granulatów lub piasku, aby zapobiec poślizgnięciom.
Za nieprzestrzeganie zakazu stosowania soli grożą grzywny do 10 000 euro!
Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli upadnę na posypanej drodze?
Jeśli upadniesz w drodze do pracy lub w drodze powrotnej, wówczas zadziała ubezpieczenie wypadkowe.
W przypadku innych okoliczności, odszkodowanie może wypłacić prywatne ubezpieczenie wypadkowe lub, w przypadku niezdolności do pracy, ubezpieczenie od niezdolności zawodowej. Oba rodzaje ubezpieczeń będą obowiązywać tylko, jeśli zostały zawarte na czas.
źródło: bild.de
Pytanie powinno brzmieć -kto powinien? A powinni wszyscy zdolni do pracy co na zasiłkach siedzą, czyli tradycyjnie ciapate, czarne, widlarze i leniwe grube szwaby.