„Poproszę prawo jazdy i dowód rejestracyjny”, to jedno z żądań podczas kontroli policyjnej. Ale czy zawsze trzeba mieć przy sobie oryginalne dokumenty?
Wielu kierowców zabiera ze sobą jedynie ich kopię. Czy to wystarczy w przypadku kontroli policyjnej? To pytanie często pojawia się, gdy kierowcy się zmieniają, na przykład w przypadku pojazdów służbowych, lub samochodu użytkowanego przez całą rodzinę.
Zawsze zabieraj ze sobą oryginał
Niestety, kopia prawa jazdy nie wystarczy. Część I dowodu rejestracyjnego, bo tak oficjalnie nazywa się dokument rejestracyjny pojazdu, musi zawsze znajdować się w oryginale.
Reguluje to rozporządzenie w sprawie rejestracji pojazdów (FZV) w sekcji 11, paragraf 6, który stanowi: Dowód rejestracyjny część I musi być noszony przez odpowiedniego kierowcę pojazdu silnikowego i przekazywany upoważnionym osobom do wglądu na żądanie.
O czym powinni pamiętać kierowcy?
Rodziny szczególnie chętnie pożyczają samochód swoim dzieciom. Dla wygody niektórzy rodzice pozostawiają prawo jazdy w samochodzie na stałe. W ten sposób myślą, że nic nie może pójść źle.
Jest to jednak błąd. Jeśli samochód zostanie skradziony, nie ma gwarancji uzyskania odszkodowania. Firma ubezpieczeniowa może wtedy oskarżyć Cię o rażące zaniedbanie i odmówić wypłaty.
Lepiej jest zorganizować stałe miejsce przechowywania w domu dokumentów pojazdu, niezbędnych dokumentów ubezpieczeniowych i kluczyków samochodowych. W ten sposób każdy członek rodziny będzie miał do nich szybki dostęp. W każdym przypadku zaleca się, aby korzystanie z samochodu rodzinnego zostało uzgodnione między członkami rodziny. Każdy, kto zostanie zatrzymany przez policję bez ważnego prawa jazdy, musi spodziewać się ostrzeżenia i grzywny w wysokości dziesięciu euro.
źródło: t-online.de