Analiza przeprowadzona przez Instytut Roberta Kocha (RKI) pokazuje, że Niemcy potrzebują wyższego wskaźnika szczepień niż sądzono na początku: co najmniej 85% populacji musi być w pełni zaszczepiona, aby powstrzymać wariant Delta.
Czwarta fala może nie być tak groźna przy odpowiedniej odporności zbiorowej
Według szacunków Instytutu Roberta Kocha, aby opanować wysoce zaraźliwy wariant Delta, co najmniej 85% osób w wieku od 12 do 59 lat i 90% seniorów w wieku 60 lat i starszych powinno być w pełni zaszczepionych. „Jeśli ten wskaźnik szczepień zostanie osiągnięty na czas, wtedy czwarta fala w nadchodzącej jesieni/zimie wydaje się mało prawdopodobna”. Tak wynika z pisma, które zostało opublikowane w poniedziałek.
Niemieckie społeczeństwo musi nadal przestrzegać „podstawowych zasad higieny”. Oznacza to mycie rąk, zachowanie dystansu i noszenie maseczek. Eksperci RKI piszą, że może być również konieczne ograniczenie kontaktów „do pewnego stopnia”, gdy liczba zachorowań wzrośnie.
Jak dotąd szef RKI, Lothar Wieler, mówił o tym, że – w oparciu o wcześniej rozpowszechniony wariant alfa – co najmniej 80% populacji powinno być odpornych po zaszczepieniu lub przechorowaniu, aby w dużym stopniu zapobiegać ciężkim przebiegom choroby i zgonom.
Większość Niemców planuje się zaszczepić
W swojej nowej analizie, RKI jest teraz ostrożnym optymistą, że nowe cele szczepień mogą rzeczywiście zostać osiągnięte. W ankiecie przeprowadzonej wśród obywateli między połową maja a początkiem czerwca, badano chęć poddania się szczepieniu, aby „umożliwić osiągnięcie docelowych wskaźników szczepień określonych w modelu”. Zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych, prawie 70% ankietowanych osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, stwierdziło, że „zdecydowanie” się zaszczepi lub jest to „bardzo prawdopodobne”.
Według oficjalnych informacji, 65,1% osób w wieku 60 lat i starszych jest obecnie w pełni zaszczepionych. Dla osób w wieku od 18 do 59 lat jest to 36,6%. Do tej pory łącznie 56,5% ludzi w Niemczech otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, 38,9% jest w pełni zaszczepionych. Teraz ważne jest, aby były wystarczające moce przerobowe do zaszczepienia dostępnymi dawkami i aby nie było opóźnień, na przykład z powodu wakacji.
Działać trzeba teraz – na jesieni będzie za późno
Jeśli wskaźniki szczepień dla dzieci w wieku od 12 do 59 lat ulegną stagnacji na poziomie 75% lub nawet 65%, a jednocześnie nastąpi całkowite luzowanie obostrzeń, wpłynie to na obłożenie łóżek intensywnej opieki. „Im niższy wskaźnik szczepień osiągnięty jesienią, tym bardziej przy dominacji wariantu Delta, przestrzeganie podstawowych zasad higieny będzie niewystarczające i konieczne byłoby podjęcie dalszych kroków w celu ograniczenia kontaktów”. Aby osiągnąć cele w kwestii szczepień, okres letni powinniśmy „jak najlepiej wykorzystać”.
W celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu wyszczepienia, szczególnie młodzi dorośli powinni być dalej edukowani na ten temat. Zwłaszcza w tej grupie wiekowej jest spory odsetek osób niezdecydowanych.
W modelowych scenariuszach RKI symulowano wpływ wskaźnika szczepień na zachorowalność na Covid-19 i obłożenie łóżek intensywnej opieki do wiosny 2022 roku. „Te scenariusze nie są dokładnymi prognozami, ale szacunkami wpływu podejmowanych działań na proces rozprzestrzeniania się wirusa” – czytamy w analizie.
Źródło: www.spiegel.de
W Izraelu jest kolejna fala a 75% jest zaszczepionych i skąd te zachorowania? Epidemia obnaża ludzką głupote.
Bo ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć i wierzą w to co widzą w telewizji.