Niemcy: Koniec z „tylko gotówką”? Płatności kartą mają być dostępne wszędzie

    W Niemczech może dojść do przełomowej zmiany w sposobie płatności – partie CDU/CSU oraz SPD chcą, by klienci wszędzie mieli możliwość zapłaty nie tylko gotówką, ale również w formie elektronicznej. Nowe przepisy mają poprawić jakość obsługi, ale także ograniczyć skalę unikania opodatkowania, szczególnie w branżach, w których dominuje obrót gotówkowy.

    Płatność kartą czy telefonem zamiast gotówki – w Niemczech to wciąż rzadkość

    Podczas gdy w wielu krajach Europy płatności kartą czy telefonem w małych sklepach, kioskach czy restauracjach są standardem, w Niemczech wciąż jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. W wielu miejscach konsumenci natrafiają na kartki z napisem „Keine Kartenzahlung” („Brak płatności kartą”) lub „Cash only” („Tylko gotówka”). Powodem są najczęściej dodatkowe opłaty, jakie przedsiębiorcy muszą ponosić w związku z przyjmowaniem płatności elektronicznych.

    Koalicja chce zagwarantować prawo wyboru sposobu płatności

    W ramach trwających rozmów koalicyjnych grupa robocza ds. budżetu, podatków i finansów uzgodniła, że klienci powinni mieć możliwość wyboru między gotówką a formą bezgotówkową. Przynajmniej jedna opcja płatności elektronicznej ma być obowiązkowa – czy to karta płatnicza, czy też urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy smartwatch.

    Ułatwienie dla klientów i walka z oszustwami podatkowymi

    Poseł SPD ds. polityki finansowej, Michael Schrodi, podkreśla, że planowane zmiany mają podwójny cel. Z jednej strony chodzi o poprawę komfortu klientów, a z drugiej – o skuteczniejsze przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Elektroniczna rejestracja transakcji ma bowiem umożliwić lepszą kontrolę i przejrzystość obrotu gospodarczego. Kluczowym elementem ma być wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych.

    Schrodi zaznacza również, że zmiany będą wprowadzane stopniowo, a nie w sposób nagły i ogólnokrajowy. Koalicja planuje jednocześnie ulżyć przedsiębiorcom z branży gastronomicznej, obniżając im stawkę VAT, co ma stanowić swego rodzaju rekompensatę.

    Płatności elektroniczne – przyszłość, ale bez eliminacji gotówki

    Ważnym aspektem planowanych reform jest utrzymanie prawa do płacenia gotówką. Schrodi podkreśla, że zarówno SPD, jak i CDU/CSU nie zamierzają likwidować tej formy płatności. Ma to być „wyraz poparcia” zarówno dla gotówki, jak i dla płatności elektronicznych. Wśród polityków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej pojawiają się bowiem głosy krytyki, które ostrzegają przed marginalizacją gotówki i potencjalnym ograniczeniem wolności obywatelskich.

    Niejasności wokół limitów płatności kartą

    Nie ustalono jeszcze, czy nowe przepisy pozwolą sklepom i punktom usługowym na stosowanie minimalnej kwoty płatności kartą. Obecnie wiele placówek dopuszcza płatności bezgotówkowe dopiero od określonej sumy (np. 5 lub 10 euro). Nie wiadomo więc, czy klient w przyszłości będzie mógł zapłacić kartą za paczkę gumy do żucia lub gazetę w kiosku.

    Sprzeczne stanowiska branży gastronomicznej i związków podatkowych

    Pomysł obowiązkowego wprowadzenia płatności elektronicznych spotyka się z mieszanym odbiorem. Niemiecki Związek Hotelarstwa i Gastronomii (DEHOGA) ostrzega przed dodatkowymi kosztami i obciążeniami dla przedsiębiorców. Przeciwnie natomiast wypowiada się Niemiecki Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych, który z zadowoleniem przyjął inicjatywę. Jego przedstawiciele szacują, że dzięki ograniczeniu płatności gotówkowych państwo mogłoby odzyskać od 10 do 15 miliardów euro rocznie z tytułu podatków od obrotów i zysków, które obecnie są ukrywane przez nieuczciwych przedsiębiorców.

    Podsumowanie

    Plany koalicji SPD i CDU/CSU zwiastują znaczącą zmianę w podejściu do płatności w Niemczech. Choć gotówka ma pozostać dostępna, płatności elektroniczne mają stać się obowiązkową alternatywą – nie tylko ze względu na wygodę klientów, lecz przede wszystkim jako element walki z szarą strefą i zwiększania dochodów państwa. Szczegóły projektu – m.in. dotyczące limitów płatności kartą – wciąż są przedmiotem negocjacji.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    CZYLI każdy będzie pod kontrolą Urzędu Finansowego – Jak masz na życie osoba samotna za zasiłku 563 Euro – A wyda 565 Euro – Skąd miałeś te 2 Euro – JEDYNY cios to dla tych z kubeczkami

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"183076","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"a9a4bbb407","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->