Napoje energetyczne zawierają substancje takie jak kofeina, tauryna i cukier. Mają one pobudzać i stymulować układ nerwowy, podnosząc ciśnienie krwi i zwiększając tętno. Felix Oberhoffer, kardiolog dziecięcy z kliniki LMU w Monachium, krytycznie ocenia badania medyczne. „Dzieciom i młodzieży należy odradzać spożywanie napojów energetycznych”, mówi. „Zwłaszcza jeśli istnieje zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe, takie jak wyleczone zapalenie mięśnia sercowego, skorygowana wrodzona wada serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub otyłość”.
Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dzieci i młodzież powinny spożywać maksymalnie trzy miligramy kofeiny na kilogram masy ciała dziennie. Puszka napoju energetycznego o pojemności 250 ml zawiera średnio około 80 miligramów kofeiny. To oznacza, że nastolatek ważący 50 kilogramów przekracza ten limit już po spożyciu dwóch puszek napoju energetycznego. Wysokie spożycie słodkich napojów może prowadzić do arytmii serca, wysokiego ciśnienia krwi i uszkodzenia mięśnia sercowego. Natomiast spożywanie napojów energetycznych w połączeniu z alkoholem, innymi używkami, sportem lub stresem jest szczególnie niebezpieczne, mówi Oberhoffer.
Kontrolowane badanie pokazuje ryzyko
Kardiolog z Monachium przeprowadził w 2021 r. badanie, w którym dzieci i młodzież spożywały napoje energetyzujące lub napój placebo bez kofeiny przez dwa dni, przy czym prawdziwy napój zawierał trzy miligramy kofeiny na kilogram masy ciała, maksymalną dzienną dawkę kofeiny sklasyfikowaną jako bezpieczna przez EFSA. Wykazało to znaczny wzrost ciśnienia krwi i zmianę rytmu serca. Według kardiologa dziecięcego, wysokie spożycie napojów energetycznych może prowadzić do tachykardii, dolegliwości żołądkowo-jelitowych i bezsenności.
Tragiczna śmierć uczennicy
Badanie zostało zainspirowane śmiercią 16-letniej uczennicy, która przygotowywała się do prezentacji i egzaminu. Niewiele spała i spożywała duże ilości napojów energetycznych w nadziei na poprawę swoich wyników. Zasłabła w klasie w szkole, została początkowo reanimowana, ale następnie zmarła w klinice Felixa Oberhoffera. Okazało się, że doznała niezauważalnego zapalenia mięśnia sercowego. Według kardiologa z Monachium, była ona narażona na wysokie ryzyko arytmii serca, które nasiliło się po spożyciu napojów energetycznych.
Od wielu lat lekarze, organizacje konsumenckie i Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) ostrzegają o ryzyku sercowo-naczyniowym związanym z nadmiernym spożyciem napojów energetycznych przez dzieci i młodzież. Zakaz ten obowiązuje już między innymi na Litwie i Łotwie. W Niemczech rada obywatelska „Nutrition in Transition” zaleciła wiosną wprowadzenie ograniczenia wiekowego. We wrześniu kilku lekarzy ponownie opowiedziało się za tym w dyskusji ekspertów z Komisją Żywności i Rolnictwa.
źródło: tagesschau.de