Niemcy: Koalicja CDU/CSU i SPD zapowiada reformy gospodarcze, zmiany w systemie świadczeń i zaostrzenie polityki migracyjnej

    Nowy kontrakt koalicyjny zakłada m.in. ulgi podatkowe, obniżki opłat energetycznych oraz przekształcenie Bürgergeld

    Podczas wspólnej konferencji prasowej w berlińskim gmachu Paul-Löbe-Haus liderzy CDU, CSU i SPD zaprezentowali założenia nowego kontraktu koalicyjnego. Przedstawione plany obejmują szeroko zakrojone zmiany w polityce gospodarczej, społecznej i migracyjnej. Przewodniczący CDU, Friedrich Merz — prawdopodobny przyszły kanclerz Niemiec — określił dokument mianem „mocnego sygnału dla obywateli i całej Europy”, podkreślając jednocześnie, że polityczne centrum jest zdolne do skutecznego rozwiązywania problemów kraju.

    Merz zaznaczył, że podczas negocjacji z liderami SPD, Saskią Esken i Larsem Klingbeilem, udało się zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu.

    Reforma gospodarcza: obniżki podatków i ulgowe stawki energii

    Jednym z głównych punktów programu nowej koalicji jest wsparcie dla osłabionej gospodarki. CDU, CSU i SPD planują szereg rozwiązań prorozwojowych dla przedsiębiorstw. Wśród nich znalazły się nowe możliwości amortyzacyjne oraz stopniowe obniżenie podatku od osób prawnych (Körperschaftsteuer) — o jeden punkt procentowy rocznie w pięciu etapach, począwszy od 2028 roku.

    Solidaritätszuschlag (dodatek solidarnościowy) ma pozostać bez zmian.

    Równocześnie rząd planuje odciążyć zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów, poprzez obniżenie podatku od energii elektrycznej do minimalnego poziomu wymaganego przez prawo unijne. Obniżone mają również zostać opłaty przesyłowe i inne składowe rachunków za prąd.

    Dla firm o dużym zużyciu energii zapowiedziano wprowadzenie specjalnej taryfy przemysłowej (tzw. Industriestrompreis).

    Niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach

    Koalicjanci planują także obniżki podatków dochodowych dla osób o niskich i średnich zarobkach. Zmiany miałyby wejść w życie w połowie kadencji, czyli za około dwa lata, jednak na tym etapie brak szczegółowych informacji dotyczących konkretnych progów i stawek.

    Zwiększenie ulgi dla dojeżdżających i reforma hamulca zadłużenia

    Stawka tzw. ulgi dla dojeżdżających do pracy (Pendlerpauschale) ma zostać trwale podniesiona do 38 centów za każdy przejechany kilometr, licząc już od pierwszego kilometra. Zmiana ta miałaby wejść w życie z początkiem 2026 roku.

    Koalicja planuje również reformę tzw. hamulca zadłużenia (Schuldenbremse), który obecnie ogranicza możliwości zaciągania nowych zobowiązań budżetowych. Zmodyfikowane przepisy miałyby zostać uchwalone do końca 2025 roku, po wcześniejszych konsultacjach z komisją ekspertów.

    Likwidacja Bürgergeld i nowe zasady dla bezrobotnych

    Istotne zmiany zapowiedziano również w polityce społecznej. Obowiązujące obecnie Bürgergeld (świadczenie dla osób bezrobotnych, które zastąpiło Hartz IV) ma zostać zlikwidowane w dotychczasowej formie i przekształcone w „nowe świadczenie podstawowe dla osób poszukujących pracy”.

    W myśl założeń koalicyjnych, osoby pozostające bez pracy będą musiały aktywnie poszukiwać zatrudnienia. Planowane są ułatwienia w pośrednictwie pracy, a także zaostrzenie obowiązków współpracy i sankcji. Świadczenia mogą zostać całkowicie odebrane tym, którzy — mimo możliwości — wielokrotnie odmawiają przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia.

    Zlikwidowane mają zostać obecne okresy ochronne dla posiadanego majątku. W zamian za to, wysokość tzw. kwoty wolnej od zajęcia ma zostać uzależniona od tzw. życiowego dorobku danej osoby.

    Zaostrzenie polityki migracyjnej i ograniczenie prawa do łączenia rodzin

    Koalicja CDU/CSU i SPD zapowiada istotne zmiany również w zakresie polityki migracyjnej. W centrum uwagi znalazła się tzw. „ofensywa powrotów” (Rückführungsoffensive), która zakłada zwiększenie liczby deportacji osób bez prawa pobytu.

    Rząd federalny zamierza zakończyć — o ile to możliwe — programy dobrowolnego przyjmowania uchodźców. Zniesiona ma zostać również przyspieszona procedura naturalizacji (Turbo-Einbürgerung), wprowadzona przez dotychczasową koalicję rządzącą, która umożliwiała uzyskanie obywatelstwa po trzech latach pobytu.

    Nowe zasady mają także dotknąć osób o tzw. subsydiarnym statusie ochronnym. Przez dwa lata nie będą one mogły sprowadzać członków rodziny do Niemiec. Wyjątki będą możliwe wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach humanitarnych. Aktualnie obowiązuje w tej grupie kontyngent 1 000 pozwoleń na wjazd miesięcznie.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    No i pięknie, trzeba zająć się tym całym bałaganem i patologią które wygenerowały poprzednie hojnie-rozrzutne rządy.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x