Niemcy: Jedna na pięć osób jest zagrożona ubóstwem i wykluczeniem społecznym

    Każdy, kto w ubiegłym roku miał do dyspozycji mniej niż 1 378 euro miesięcznie jako osoba samotna, jest uważany za zagrożonego ubóstwem. W 2024 r. dotyczyło to nieco większej liczby osób niż w roku poprzednim.

    13,1 mln osób (15,5%) w Niemczech zostało uznanych za zagrożonych ubóstwem w ubiegłym roku, według Federalnego Urzędu Statystycznego. Jest to wzrost o nieco ponad jeden procent w porównaniu do 2023 roku. Wówczas wskaźnik ten wynosił 14,4 procent (12,1 miliona osób). Osoba jest uważana za zagrożoną ubóstwem, jeśli ma mniej niż 60 procent mediany dochodów. W 2024 r. próg ten wynosił 1 378 euro netto miesięcznie dla osoby samotnej mieszkającej samotnie w Niemczech i 2 893 euro dla gospodarstw domowych z dwiema osobami dorosłymi i dwójką dzieci w wieku poniżej 14 lat.

    Kolejną liczbą opublikowaną dziś przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden jest liczba osób „zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”. W UE kategoria ta obejmuje osoby, które spełniają co najmniej jeden z trzech następujących warunków: dochód poniżej progu zagrożenia ubóstwem, ich gospodarstwo domowe jest dotknięte znaczną deprywacją materialną i społeczną lub dana osoba żyje w gospodarstwie domowym o bardzo niskim udziale siły roboczej.

    W 2024 r. około jedna piąta populacji została uznana za zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Według Federalnego Urzędu Statystycznego jest to około 17,6 miliona osób, czyli 20,9 procent populacji. Liczba ta nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to około 17,9 miliona osób (21,3 procent) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

    Pięć milionów osób szczególnie dotkniętych ubóstwem

    Około pięć milionów osób (6 procent) zostało również uznanych za szczególnie dotkniętych ubóstwem w ubiegłym roku – na przykład dlatego, że nie byli w stanie opłacić czynszu, kredytu hipotecznego lub rachunków za media na czas. Statystycy klasyfikują to jako „dotknięte znaczną deprywacją materialną i społeczną”. Liczba osób dotkniętych tym zjawiskiem spadła. W 2023 r. było to nadal 5,8 miliona osób, czyli 6,9 procent populacji.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    – Ceny żywności od konfliktu Ruskich z Ukrainą wzrosło o 50 – 100 % i więcej, opłaty o 50 % – Około 75 % rencistów mają renty poniżej zasiłku – Takie osoby jak przeszły na rentę to np. od 10 lat nie dostały ani 1 Euro więcej i nie dostaną do końca życia – Tak samo jak kobiety same z dziećmi i ci co na zasiłku – Jedyne co od 10 lat to był raz tzw. Bürgergeld – DLACZEGO – Renty, alimenty Kindergeld są liczone jako dochód – Automatycznie każda podwyżka np 10 Euro, jest obniżany Bürgergeld o 10 Euro… Czytaj więcej »

    Ktoś

    Już nie długo i 90% ludzi będzie żyło w ubóstwie,im o to chodzi by robić za miskę ryżu.

    Michał

    Więcej zielonych ładów, podnoszenia podatków by utrzymać rosnącą armię nierobów. Więcej regulacji wykańczających firmy i rolników wtedy dobrobyt wróci Podobnie jak to było we wszystkich socjalistycznych gospodarkach… a nie czekaj, to tak nie działa.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x