Po inwazji rosyjskiej do Niemiec uciekło około miliona osób z Ukrainy. Pomimo wysokiego poziomu wykształcenia, jak dotąd tylko jeden na pięciu imigrantów w wieku produkcyjnym znalazł pracę.
Cztery na dziesięć osób to samotni rodzice bądź dzieci samotnych matek lub ojców. Tak wynika ze wstępnych danych statystycznych dotyczących migracji i wstępnych wyników mikrospisu opublikowanych w środę przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.
15 proc. Ukrainek samotnie wychowuje dzieci
Według danych statystycznych, imigracja netto z Ukrainy do Niemiec w 2022 r. i pierwszej połowie 2023 r. wyniosła około 1,0 mln osób. Kobiety stanowiły 61 proc. osób przybyłych z kraju objętego wojną, a jeśli wziąć pod uwagę tylko osoby dorosłe, odsetek ten wynosił aż 69 proc. 15 proc. wszystkich kobiet samotnie wychowywało dzieci, a co czwarte dziecko było wychowywane tylko przez jednego rodzica. Oznacza to, że łącznie 40 proc. osób z Ukrainy żyło w rodzinach niepełnych. Dla porównania, w społeczeństwie niemieckim odsetek ten wynosił zaledwie 8 proc.
„Wysoki odsetek osób posiadających wykształcenie akademickie”
„Godny uwagi jest fakt, iż wysoki odsetek imigrantów z Ukrainy ma wykształcenie akademickie” – zauważyli statystycy. Wśród osób w wieku od 25 do 59 lat, 45 proc. miało wyższe wykształcenie zawodowe – w całej populacji Niemiec odsetek ten wynosił tylko 27 proc. Udział procentowy osób z wykształceniem akademickim był wyższy wśród kobiet (48 proc.) niż wśród mężczyzn (37 proc.).
Niska aktywność zawodowa imigrantów z Ukrainy
„Pomimo wysokiego poziomu kwalifikacji zawodowych, współczynnik aktywności zawodowej osób, które wyemigrowały z Ukrainy od początku 2022 r., był znacznie niższy niż w całej populacji” – stwierdzili statystycy. Wśród osób w wieku od 25 do 59 lat tylko 19 proc. imigrantów z Ukrainy było czynnych zawodowo. Wskaźnik zatrudnienia w całym niemieckim społeczeństwie w tej grupie wiekowej był ponad czterokrotnie wyższy i wynosił 85 proc.
Źródło: www.focus.de
No właśnie. Moja sąsiadka, z tego co się chwaliła, jest krawcową i księgową. Pracę jej załatwiłem zanim jeszcze zaczęła naukę języka, ale pracować nie chciała. Ciągle robi kurs językowy.
Za to jej dwie koleżanki już na Ukrainę wróciły. Nie chciały „gut und gerne leben”
No no tak wykształcone jak wszyscy inżynierowie zdobywający Europe na pontonach.