Niemcy: IG Metall domaga się czterodniowego tygodnia pracy przy pełnym wynagrodzeniu

    W Niemczech powstał nowy pomysł, dzięki któremu przemysł stalowy może stać się bardziej atrakcyjny dla pilnie potrzebnych młodych talentów. Przedsiębiorstwo IG Metall domaga się dla swoich pracowników czterodniowego tygodnia pracy. W przyszłości tydzień pracy mógłby wynosić 32 zamiast 35 godzin – przy pełnym wynagrodzeniu.

    Najważniejsza jest jakość życia i zdrowia pracowników

    Knut Giesler, negocjator IG Metall w północno-zachodnim niemieckim przemyśle stalowym, chce przystąpić do nadchodzącej rundy negocjacji zbiorowych z żądaniem wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. „Chcemy odciążyć pracowników, ale nie chcemy, żeby zarabiali z tego powodu mniej” – powiedział Giesler w rozmowie z „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. Według niego takie posunięcie byłoby dużym krokiem naprzód dla jakości życia i zdrowia pracowników.

    W północno-zachodnim niemieckim przemyśle stalowym, który obejmuje kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia, Hesja i Brema, porozumienie pilotażowe jest zwykle zawierane dla całej branży. Dotychczasowe opinie pracowników przemysłu stalowego na ten temat były bardzo pozytywne, dodaje Giesler. Jednocześnie czterodniowy tydzień pracy uczyniłby jego zdaniem przemysł stalowy bardziej atrakcyjnym dla młodych ludzi, którzy w najbliższych latach będą pilnie potrzebni w procesie przestawiania się z przemysłu opartego na węglu na przemysł skupiający się na stali ekologicznej.

    Z 35 do 32 godzin pracy w tygodniu

    Czterodniowy tydzień pracy to jednocześnie sposób na zapobieżenie utracie miejsc pracy spodziewanej w trakcie restrukturyzacji przemysłu stalowego. Według raportu, konkretnym pomysłem Gieslera na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w przemyśle stalowym jest skrócenie tygodnia pracy z 35 do 32 godzin, z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. Jest to jednak znacznie łatwiejsze do wdrożenia w administracji i pracy dwuzmianowej niż w pracy trzyzmianowej.

    Według gazety, IG Metall zakłada, że redukcja czasu pracy potrwa dłużej, być może kilka lat – także po to, by nie obciążać nadmiernie pracodawców zmianą harmonogramów dyżurów. „Potrzebujemy na to trochę więcej czasu” – powiedział Giesler.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x