Zamknięcia w Saksonii i Badenii-Wirtembergii
Stuttgart/Sebnitz – Firma Bosch ogłosiła zamknięcie dwóch zakładów produkcyjnych w Niemczech w ramach restrukturyzacji swojej działalności w segmencie narzędzi elektrycznych. Decyzja ta dotknie bezpośrednio ponad 500 pracowników.
Zamknięcia dotyczą zakładów w Sebnitz (Saksonia), zatrudniającego 280 osób, oraz w Stuttgarcie-Echterdingen (Badenia-Wirtembergia), gdzie pracuje 230 osób. Produkcja w tych lokalizacjach ma zostać całkowicie wygaszona po 2026 roku. Jak informuje firma, powodem jest „reorganizacja globalnych struktur produkcyjnych”.
Produkcja przeniesiona za granicę
Zakłady te specjalizują się w produkcji narzędzi elektrycznych, takich jak wiertarki, młoty udarowe, szlifierki kątowe czy urządzenia ogrodnicze. W przyszłości wytwarzanie tych produktów ma zostać przeniesione m.in. do Miskolca na Węgrzech.
Główne przyczyny tej decyzji to spadek popytu związany z problemami w branży budowlanej oraz ostrożność konsumencka wywołana trwającym kryzysem gospodarczym. Firma podkreśla, że istniejące zakłady nie mają już „ekonomicznie opłacalnej perspektywy”. Rozważana jest również sprzedaż obiektów.
Znaczący spadek wykorzystania mocy produkcyjnych
Thomas Donato, członek zarządu Bosch Power Tools, zaznaczył: „Ta decyzja była dla nas bardzo trudna. Obecnie realizowane programy redukcji kosztów i poprawy efektywności okazały się niewystarczające. Wydajność zakładów znacząco spadła”.
W Niemczech w segmencie Power Tools firma Bosch zatrudnia jeszcze około 3000 pracowników z ogólnej liczby 18 700. Pozostałe zakłady tej branży znajdują się m.in. w Ravensburgu i Murrhardt.
Silna krytyka ze strony związków zawodowych
Związki zawodowe zdecydowanie sprzeciwiają się zapowiedzianym zwolnieniom. „To skandal, z którym będziemy walczyć wszystkimi dostępnymi środkami” – powiedział Uwe Garbe z IG Metall Ostsachsen. Dodał również, że w regionach wschodnich Niemiec tego typu decyzje mogą zagrażać spójności społecznej.
„Zamiast przenosić produkcję do krajów niskokosztowych, pracodawca powinien wziąć odpowiedzialność za ludzi, którzy przez lata zapewniali firmie wysokie zyski” – podkreślił Garbe.
W Sebnitz planowane jest zorganizowanie wiecu pracowniczego przed bramą zakładu w czwartek.
Również Barbara Resch z IG Metall w Badenii-Wirtembergii krytykuje działania koncernu: „Kto reaguje jedynie redukcją zatrudnienia, nie rozumie wyzwań współczesności”.
Redukcje także w centrali i innych działach firmy
Już latem 2024 roku firma Bosch Power Tools porozumiała się z radą zakładową w sprawie likwidacji 480 etatów w centralnych, rozwojowych i administracyjnych działach przedsiębiorstwa.
W całym koncernie Bosch trwają liczne programy restrukturyzacyjne, w ramach których planowana jest likwidacja tysięcy miejsc pracy.
źródło: bild.de
NIE ZAMYKA ale Przenosi do Kraju w którym będą robić za 5 – 10 Euro na godzinę