Tegoroczne lato było jak dotąd w Niemczech zmienne. Czasami bardzo gorące, czasami mokre i burzowe. Obecnie spodziewane są temperatury do 35 stopni. Oznacza to zagrożenie dla zdrowia wielu osób.
Temperatury groźne dla zdrowia
Lato w Niemczech znów nabiera tempa – na piątek prognozowane są temperatury do 33 stopni. W sobotę spodziewane jest nawet 35 stopni. Według meteorologa Stefana Wietstocka z portalu pogodowego „wetter.com” może to być groźne: „Ludzie nie powinni wychodzić na słońce w południe”.
Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Jeśli i tak musicie wyjść na zewnątrz, powinniście pozostać w cieniu. „Najlepiej wychodzić wcześnie rano, aby załatwić sprawy na mieście” – kontynuuje Wietstock. Dotyczy to również uprawiania sportu. W przeciwnym razie upał może być groźny: „Upał może się okazać niebezpieczny dla zdrowia entuzjastów sportu i osób starszych”. Dotyczy to szczególnie najbliższej soboty i niedzieli. „Byłbym ostrożny z aktywnością na świeżym powietrzu w oba te dni”, mówi meteorolog.
Najpóźniej od sobotniego popołudnia będzie uciążliwie parno, od zachodu kraju. Tropikalne warunki sprawią, że upał będzie „coraz bardziej nieprzyjemny”. Odczuwalna temperatura będzie o kilka stopni wyższa niż rzeczywista.
Silne burze skończą falę upałów
Najwyższe temperatury będą mierzone z dala od wybrzeży i gór, według meteorologa Georga Haasa z „wetter.com”. Szczególnie gorąco będzie w regionie Ren-Men i nad Górnym Renem. Oprócz tropikalnego ciepłego powietrza, za upały odpowiedzialny jest wyż Frederik. Skończy się on w nocy z soboty na niedzielę, a najpóźniej w niedzielę w ciągu dnia. Silne burze zakończą falę upałów, według Haasa. Tylko na wschodzie nadal odnotowane zostaną bardzo wysokie temperatury w niedzielę, zanim burza nadciągnie do tego regionu. Temperatury spadną do 25 stopni w ciągu dnia.
Przełom lipca i sierpnia będzie chłodniejszy
„W nadchodzącym tygodniu będzie zbyt chłodno jak na tę porę roku” – mówi ekspert. Powód: zbliża się kolejny niż. To ochłodzenie na razie się utrzyma. Kolejnej fali upałów póki co nie widać.
Pierwsza połowa meteorologicznego lata, od początku czerwca do połowy lipca, była mieszana. Pogoda była bardzo zmienna, wyjaśnia Haas. Na przykład na wschodniofryzyjskiej wyspie Borkum zmierzono w tym okresie ilość opadów – 211 litrów na metr kwadratowy. „To tyle, ile powinno spaść przez całe lato” – mówi Haas.
Na przełomie lipca i sierpnia sytuacja może się uspokoić. Wtedy prawdopodobnie będzie sucho, przyjemnie i niezbyt gorąco.
Źródło: www.t-online.de