Trujące grzyby, które wyglądają łudząco podobnie do grzybów jadalnych, mogą zagrażać życiu zbieraczy. Ekspert ostrzega amatorów, by nie polegali na aplikacjach przy identyfikacji grzybów. Rok po roku, w szczycie sezonu grzybowego jesienią, wydawane są ostrzeżenia o niebezpieczeństwach. Czterech pacjentów, w tym troje dzieci, zostało niedawno przyjętych do Szpitala Uniwersyteckiego w Essen z ostrą niewydolnością wątroby po zjedzeniu trujących okazów. Trzech z tych pacjentów przeszło przeszczep wątroby. Dwoje z dzieci w wieku od pięciu do 15 lat pochodzi z Saary.
Identyfikacja grzybów: nie zawsze łatwa, nawet dla doświadczonych zbieraczy
Coraz więcej niedoświadczonych osób wyrusza na poszukiwanie smacznych grzybów. Ale podobieństwa między jadalnymi i niejadalnymi okazami mogą być również niebezpieczne dla doświadczonych zbieraczy. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji pomagających odróżnić grzyby jadalne od trujących.
Ekspert odradza aplikacje rozpoznające grzyby
Jednak ekspert od grzybów Thomas Regnery z regionu Eifel odradza to. Z jego doświadczenia wynika, że „może się to bardzo źle skończyć”. Coraz częściej słyszy od ludzi, którzy się zatruli: „Tak, ale moja aplikacja powiedziała, że to był ten czy inny grzyb.” Na przykład w regionie Eifel występuje od 6,000 do 7,000 różnych rodzajów grzybów. „Może 1000 z nich można naprawdę zidentyfikować na podstawie ich cech wizualnych” – mówi Regnery. W przypadku reszty trzeba użyć mikroskopu lub chemikaliów. „Oznacza to, że żadna aplikacja na świecie nie może nawet zaoferować żadnej pewności, że grzyb jest naprawdę tym, który wydaje się, że identyfikuje” – wyjaśnia.
Niestety, zawsze zdarzają się przypadki zatrucia – powiedział Regnery. Za pośrednictwem Centrum Kontroli Zatruć powierzono mu sprawę, w której ośmioletni chłopiec z dzielnicy Ahrweiler dostał biegunkę po zebraniu i zjedzeniu grzybów. „To był najwyższy czas. Natychmiast wysłałem go na pogotowie do szpitala w Mechernich”. Dziecko czuje się już lepiej.
Ważne zasady dla grzybiarzy w skrócie:
- Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność, że nie są trujące!
- Grzyby należy kroić nożem lub ostrożnie wykręcać, aby nie uszkodzić grzybni, czyli „korzenia”.
- Zbieraj tylko zdrowe, świeże grzyby i przechowuj je w koszyku – nigdy w plastikowych torebkach!
- Poruszaj się po lesie z rozwagą i nie oddalaj się zbytnio od szlaków turystycznych.
- Jeśli zabierzesz więcej niż jeden lub dwa kilogramy na osobę, możesz zostać ukarany grzywną.
Każdego roku w całym kraju zgłaszanych jest od 200 do 300 przypadków leczenia szpitalnego z powodu objawów zatrucia grzybami – głównie nudności, wymiotów i biegunki. To „nie jest tak niesamowicie powszechne”, mówi ekspert od grzybów Regnery. Nie należy zatem „przesadzać”.
Wiele zapytań do Centrum Kontroli Zatruć w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Moguncji
Ogólnie rzecz biorąc, grzybiarze „są już wystarczająco ostrożni i dość dobrze znają swoją okolicę”. Ponadto ośrodki informacji o zatruciach w krajach związkowych odpowiadają co roku na kilka tysięcy zapytań dotyczących grzybów. Jednym z problemów jest to, że ludzie przeprowadzają się do Niemiec z innych krajów i są tam przyzwyczajeni do różnych grzybów. „Zbierają grzyby i myślą, że są takie same, a potem dochodzi do zatruć” – mówi ekspert. Istnieje wiele przypadków osób, które pochodzą z Europy Wschodniej.
Kiedy 54-latek identyfikuje grzyba, podnosi go z ziemi palcem i obraca. „W przypadku grzybów muzyka gra pod czapką” – wyjaśnia ekspert. Uważnie studiuje łodygę i talerze, mówiąc, że ten rok był wyjątkowo dobrym rokiem grzybowym: „Las był pełen grzybów. Ostatni raz tak dobrego roku grzybowego doświadczył w 1986 roku. Sezon wciąż trwa w najlepsze. Przy obecnych łagodnych temperaturach grzyby czują się dobrze, mówi Regnery.
Ważne jest, aby wyraźnie zidentyfikować grzyby
Klasyki, takie jak borowiki, borowiki kasztanowate, pieczarki i kurki, są dobrze tolerowane i popularne jako grzyby jadalne. Około 40 gatunków jest wysoce zalecanych. Regnery organizuje regularne wycieczki na grzyby dla centrum edukacji dorosłych Gerolstein od 1992 roku. Najważniejszą wskazówką Regnery’ego dla grzybiarzy jest: „Zbieraj tylko to, co wyraźnie zidentyfikowałeś”. Radzi również: Trzymaj się z dala od bardzo małych, młodych grzybów! Istnieje duże ryzyko pomyłki: na przykład kurkę można łatwo pomylić z trującą lisiczką pomarańczową.
źródło: tagesschau.de
MOJA RADA – Mam 72 lata i w Polsce od dziecka chodziłem z rodzicami na grzyby – Potem z żoną i dziećmi chodziliśmy zbierać – NIEPRAWDA aby dzieci nie jadły grzybów – Nasze dzieci jeszcze nie umieli chodzić a już jedli grzyby, kiedy tylko były i nie było nigdy żadnego problemu – Jedynie muszą być lepiej przysmażone jak niedosmażone – Żaden katalog, opis Ci nie pomoże – Jak nie znasz się osobiście w 100 % na grzybach to sam nie zbieraj ale z osobą która zna się na nich lub nazbierasz, zanieś do zbieracza grzybów – Jak smażysz grzyby ze… Czytaj więcej »