Niemcy: Do roku 2030 zabraknie w Niemczech 230 000 wykwalifikowanych wychowawców w przedszkolach

    Na zachodzie Niemiec jest zbyt mało miejsc opieki dziennej dla dzieci, a na wschodzie zbyt mało personelu – uważają autorzy badania Fundacji Bertelsmanna. Do roku 2030 roku potrzebnych będzie więcej wykwalifikowanych pracowników, niż można będzie do tego czasu wyszkolić.

    Do 2030 roku będzie brakowało w Niemczech 230 tys. wychowawców w przedszkolach

    Rozwój niemieckich przedszkoli nadal cierpi na dotkliwy brak wychowawców. Według badań do 2030 roku zabraknie ponad 230 tys. pedagogów, aby zapewnić przyjazną dzieciom kadrę, a jednocześnie zwiększyć liczbę miejsc w placówkach opieki dziennej. Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Bertelsmanna.

    Według autorów badania, luka między oczekiwaną podażą wykwalifikowanej kadry a przewidywanym zapotrzebowaniem na optymalną jakość wczesnej edukacji przy zorientowanym na popyt zwiększeniu liczby miejsc nie może zostać całkowicie zlikwidowana w tej dekadzie.

    Związki apelują do polityków

    Niemiecki Związek Miast uważa  te wyliczenia za niewystarczające. Dyrektor generalny Helmut Dedy powiedział, że prognozy dotyczące przyszłego rozwoju pracowników są „bardzo optymistyczne”. Zapotrzebowanie na miejsca opieki nad dziećmi będzie nadal rosło, zwłaszcza w dużych miastach i miastach uniwersyteckich, powiedział Dedy.

    Związek Edukacji i Nauki wezwał nowy rząd federalny do wprowadzenia ogólnokrajowych minimalnych standardów dla lepszego stosunku liczby wykwalifikowanych pracowników do liczby dzieci. Zawód ten musi być lepiej opłacany.

    Niemiecki Fundusz na rzecz Dzieci (Deutsches Kinderhilfswerk) również wezwał władze federalne, krajowe i lokalne do podjęcia większych wysiłków w celu poprawy jakości opieki nad dziećmi w Niemczech. „Tworzenie i utrzymywanie dobrych placówek opieki dziennej jest stałym zadaniem, którego kraje związkowe i gminy nie mogą podjąć się samodzielnie”, wyjaśnia Holger Hofmann, dyrektor krajowy organizacji.

    Zapotrzebowanie: Więcej możliwości kształcenia

    Według badania nadal istnieją duże różnice między wschodnimi i zachodnimi Niemcami w sektorze opieki dziennej nad dziećmi: „Na zachodzie jest zbyt mało miejsc, a na wschodzie jeden specjalista opiekuje się zbyt wieloma dziećmi. Rządy federalne i krajów związkowych mogą w znacznym stopniu wyeliminować tę podwójną przepaść między Wschodem a Zachodem w ciągu najbliższych dziesięciu lat, jeśli teraz zostanie obrany właściwy kurs. Potrzebna jest przede wszystkim większa liczba nauczycieli przedszkolnych” – mówi fundacja, dodając, że potrzebne są większe możliwości szkoleniowe i większa liczba nauczycieli szkół zawodowych.

    Warunki pracy również muszą się poprawić, a przy malejącej liczbie urodzeń należy zatrzymać pracowników, zwłaszcza na wschodzie, twierdzą autorzy. W 2020 r. w placówkach tych pracowało ponad 635.000 wykwalifikowanych pracowników – wzrost o 61 procent w porównaniu z 2011 r. Wzrost liczby pracowników wynika z ogromnej rozbudowy placówek opieki dziennej: prawie 61 procent dzieci w wieku do 6 lat uczęszcza obecnie do żłobka lub innej placówki przedszkolnej – co oznacza wzrost o 22 procent od 2011 r.

    Porównanie krajów związkowych pokazuje różnice 

    W zdecydowanej większości krajów związkowych poprawiły się również wskaźniki zatrudnienia. W niemieckich przedszkolach jeden specjalista opiekuje się średnio 8,7 dzieci. W grupach żłobkowych jeden wychowawca opiekuje się 4,1 dziecka, w porównaniu z 4,6 w 2013 r.

    Jednak porównanie krajów związkowych pokazuje również różnice: w zależności od rodzaju grupy, wschodnioniemiecki wychowawca opiekuje się od dwóch do prawie trzech dzieci więcej niż jego zachodnioniemiecki kolega – choć i tu nastąpiła już znaczna poprawa.

    Średnio jeden wychowawca we wschodnioniemieckich grupach przedszkolnych opiekuje się około 13 procent mniej dzieci niż w 2013 r., stwierdza badanie. W szczególności na wschodzie stosunek liczby pracowników jest nadal daleki od poziomu zalecanego przez ekspertów: w żłobkach zalecenia mówią o stosunku liczby pracowników wynoszącym jeden specjalista na troje dzieci, w przedszkolach stosunek ten powinien wynosić nie więcej niż 7,5 w celu zapewnienia możliwości wczesnej edukacji, która wykracza poza zwykłą opiekę.

    źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    🤣🤣🤣🤣 wszystkiego brakuje!!!! Fachowcow itd itp.Tak jest!!!! Nabrac emigrantow, ktorzy w 4 literach prace maja!!!! Muzulmanie beda nauczac niemieckie dzieci islam,oraz swoja kulture!!!!! Europa niebawem zginie,bo gosciom mozna wszystko!!!!!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x