W przyszłym tygodniu lekarze rodzinni w Niemczech mają otrzymać o 500.000 więcej dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi niż wcześniej planowano. Będzie to tylko szczepionka wyprodukowana przez firmy BioNTech i Pfizer. Jak podał dziennik „Rheinische Post”, powołując się na Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (niem. Kassenärztliche Bundesvereinigung, KBV), rząd federalny zapewni gabinetom lekarzy pierwszego kontaktu „na tydzień od 26 kwietnia do 2 maja wyłącznie szczepionkę BioNTech/Pfizer”, ale za to dwa miliony dawek, czyli znacznie więcej niż dotychczas przewidywano.
Cel, jakim jest podanie wszystkim osobom w Niemczech przynajmniej jednej dawki szczepionki jeszcze tego lata, staje się coraz bardziej realny
Według pierwotnych założeń, w ostatnim tygodniu kwietnia do gabinetów miało trafić około 1,5 miliona dawek szczepionki, z czego trzy czwarte miało pochodzić od firmy BioNTech, a jedna czwarta od koncernu AstraZeneca. „Ze względu na większy wolumen dostaw, lekarze, którzy zawarli umowę z kasą chorych, mogą obecnie zamówić od 24 do 48 dawek na tydzień obejmujący okres od 26 kwietnia do 2 maja” – taką informację przekazało KBV lekarzom rodzinnym. „Na chwilę obecną gabinety lekarskie otrzymają wyłącznie szczepionkę BioNTech/Pfizer”.
Stowarzyszenie Farmaceutów z Nadrenii Północnej z zadowoleniem przyjęło te plany. Kierujący nim Thomas Preis powiedział gazecie „Rheinische Post”, że zwiększenie dostaw pozwoli na znaczne przyspieszenie kampanii szczepień w gabinetach lekarzy rodzinnych. Sprawdzona szczepionka opracowana przez firmy BioNTech i Pfizer umożliwi „szybszy przebieg szczepień w gabinetach i aptekach, ponieważ nie trzeba będzie poświęcać wiele czasu na konsultacje”. Z kolei szczepionka koncernu AstraZeneca dobrze sprawdza się w centrach szczepień, powiedział Preis.
„Cel, jakim jest podanie wszystkim przynajmniej jednej dawki szczepionki jeszcze tego lata, staje się więc coraz bardziej realny, zwłaszcza że firma BioNTech zapowiedziała, że w czerwcu ponownie znacząco zwiększy liczbę dostarczanych dawek” – dodał Preis.
Źródło: www.n-tv.de