Niemiecka partia CSU postuluje, aby w całym kraju niemiecka flaga narodowa była wywieszana przez cały rok, a nie wyłącznie w dni świąteczne, takie jak 3 października, Dzień Jedności Niemiec. Markus Blume, bawarski minister ds. nauki i sztuki, w rozmowie z mediami podkreślił, że Niemcy nie doceniają w należyty sposób swojego święta narodowego.
Konieczność zmiany postawy wobec symboli państwowych
Blume zaznaczył, że Niemcy powinny zakończyć „samozanegowanie” i przywrócić należny szacunek dla symboli narodowych. Minister odniósł się krytycznie do postaw polityków lewicowych, takich jak Bodo Ramelow, który jako wiceprzewodniczący Bundestagu poddawał pod dyskusję hymn i flagę, czy Robert Habeck, który negatywnie wyrażał się o patriotyzmie. Blume podkreślił, że przez lata takie postawy osłabiały tożsamość Republiki Federalnej Niemiec.
Według CSU nadszedł czas, aby Niemcy ponownie identyfikowały się z własnym państwem oraz z wartościami, które je wzmacniają, przede wszystkim z polityczną średnią, stanowiącą fundament codziennego życia większości obywateli.
„Dla tych, którzy codziennie pracują, płacą podatki, przestrzegają prawa i chcą żyć w pokoju oraz bezpieczeństwie, flaga narodowa jest symbolem przynależności. Nie powinniśmy jej ukrywać, lecz z dumą prezentować przez cały rok — nie tylko 3 października” — mówił Blume.
Obecna praktyka wywieszania flag
CSU wskazuje, że w przestrzeni publicznej często można zobaczyć więcej flag tęczowych czy palestyńskich niż niemieckich. Obowiązujące przepisy, określone w tzw. „Rozporządzeniu o wywieszaniu flag” (Beflaggungserlass), regulują wywieszanie flag jedynie w dni ustawowo określone lub przy okazji specjalnych wydarzeń.
Nie istnieje ogólny obowiązek wywieszania flagi na wszystkich budynkach administracji federalnej; przepisy obejmują wyłącznie najwyższe organy federalne, Bundeswehrę i Policję Federalną, które codziennie wywieszają flagę.
Działania CSU i praktyka w Ministerstwie
Ministerstwo stanu ds. nauki i sztuki w Bawarii już wdrożyło własne rozwiązania: flaga niemiecka powiewa przez cały rok przy siedzibie ministerstwa w Monachium, niezależnie od dni świątecznych.
CSU postuluje, aby podobne działania stały się normą w całym kraju, argumentując, że regularne eksponowanie flagi narodowej wzmacnia poczucie wspólnoty i tożsamości obywatelskiej.
źródło: bild.de





Niech wywieszą tęczową,ta bardziej już pasuje!
Niemiec już nie ma!
BERLIN – Już nie długo – Będą wisiały Flagi Allacha – CZYLI – Islamska Republika Niemiec