Światła ze wszystkich stron, głośna muzyka i ogłoszenia – to, co jest częścią codzienności w niemieckich supermarketach, sprawia problemy niektórym klientom. Zwłaszcza osoby ze spektrum autyzmu lub osoby niepełnosprawne mogą odnieść korzyści z wprowadzanych w niektórych sklepach tzw. „cichych godzin”.
Coraz więcej supermarketów w Niemczech wprowadza „ciche godziny” – korzysta na tym wielu klientów
W innych krajach, takich jak Nowa Zelandia, czy Szwajcaria, koncepcja ta istnieje już od jakiegoś czasu. W międzyczasie także w Niemczech pojawiło się trochę sklepów, które oferują możliwość skorzystania z „cichych godzin” i uniknięcia dzięki temu codziennego zgiełku w supermarkecie.
Według stowarzyszenia Zuhause-Gut, potencjalnymi beneficjentami tego rozwiązania są, oprócz osób ze spektrum autyzmu, na przykład seniorzy, osoby niedosłyszące i niedowidzące oraz epileptycy. Ogólnie rzecz biorąc, może na tym skorzystać każdy, kto chciałby robić zakupy w ciszy i spokoju.
„Ciche godziny” – oto, na co powinni zwrócić uwagę klienci w Niemczech
Podczas „cichej godziny” w danym sklepie podejmowane są pewne działania. Zwykle efektem są przyciemnione światła i mniej hałasu. Rezygnuje się z muzyki, ogłoszeń sklepowych i sygnałów dźwiękowych przy kasie. Ponadto otwieranych jest wiele kas, aby można było uniknąć tłoku.
Również od klientów oczekuje się odpowiedniego zachowania. Są oni proszeni o wyciszenie telefonów komórkowych, aby w sklepie panowała spokojna atmosfera.
W tym sklepie klienci mogą skorzystać z „cichych godzin”
Na przykład w miejscowości Wickede, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, znajduje się sklep Edeka, w którym w każdy wtorek od 16:00 do 17:00 ma miejsce „cicha godzina”. Dodatkowo istnieje tam możliwość skorzystania z asysty i wsparcia osób ze stowarzyszenia Zuhause-Gut podczas zakupów. WDR donosi, że wśród klientów przeważają pozytywne opinie na ten temat.
Jednak nie każdy supermarket w Niemczech oferuje możliwość zrobienia zakupów w ciszy i spokoju. Ponadto ograniczeniem jest to, że klienci muszą udać się na zakupy w dokładnie określonych godzinach. Co więcej, w niektórych sklepach istnieje możliwość zaoszczędzenia nawet do 30 procent w konkretnym przedziale czasowym, który raczej nie pokrywa się z „cichą godziną”.
Możliwa alternatywa dla klientów
Ogólnie rzecz biorąc, „ciche godziny” powinny przyczynić się do większej integracji w życiu codziennym. Wiele osób może skorzystać z nowej koncepcji. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że więcej sklepów w Niemczech wypróbuje to rozwiązanie i zapewni „cichą godzinę”, a tym samym dobrą atmosferę dla osób z niepełnosprawnościami.
Jeśli jednak nie możecie przyjść do sklepu w czasie „cichej godziny” lub nie macie w pobliżu supermarketu, który ją oferuje, opcją alternatywną może być również usługa dostawy artykułów spożywczych do domu.
Źródło: www.24hamburg.de