Niemcy chcą unijnych miliardów na nowe projekty

    W 2021 r. Unia Europejska przeznaczyła ponad 300 mld euro na pokrycie szkód gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa. Teraz Niemcy mogą skorzystać z tych funduszy – pod warunkiem, że spełniają pewne kryteria.

    Prawie 4 miliardy euro

    Niemiecki rząd zwrócił się o pieniądze z unijnej puli finansowania ARF, która została utworzona podczas kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. W szczególności chodzi o kwotę 3,97 mld euro, jak ogłosiła Komisja Europejska. Pieniądze mają zostać wykorzystane na rozwój projektów wodorowych i związanych z elektromobilnością. Ponadto jako przykłady wymienia się cyfryzację kolei, rozwój szczepionek oraz promocję opieki nad dziećmi, edukacji i cyfryzacji.

    Według nowych obliczeń Komisji Europejskiej, Niemcy będą mogły w razie potrzeby pobrać łącznie 28 miliardów euro z tak zwanego Instrumentu na rzecz Odbudowy (ARF). Wcześniej oczekiwano jedynie 25,6 mld euro. Według Brukseli, niemiecki rząd chce wykorzystać dodatkowe pieniądze na rozszerzenie programu wsparcia zakupu pojazdów elektrycznych oraz programu subsydiowania infrastruktury ładowania. Niemcy zaproponowały również włączenie nowego środka mającego na celu finansowe wsparcie „zielonych” sieci ciepłowniczych.

    Decyzja w ciągu dwóch miesięcy

    Komisja musi teraz rozpatrzyć niemiecki wniosek o wypłatę środków w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli Komitet Ekonomiczno-Finansowy państw członkowskich nie zgłosi zastrzeżeń, pieniądze będą mogły zostać wypłacone. Również w ciągu dwóch miesięcy Komisja chce zbadać, czy niemieckie plany wykorzystania dodatkowych 2,4 mld euro są zgodne z zasadami finansowania. Chodzi o to, że pieniądze mają być wypłacane dopiero po osiągnięciu obiecanych kamieni milowych i wartości docelowych we wdrażaniu planowanych reform i inwestycji.

    Instrument na rzecz Odbudowy (ARF) został utworzony w 2021 r. w celu zaradzenia szkodom gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa. Zgodnie z najnowszymi danymi, pozwala on na udzielenie 338 mld euro bezzwrotnych dotacji i 385 mld euro pożyczek. Środki są finansowane z długu, który ma zostać spłacony łącznie do 2058 roku.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Powiedzcie Raz Prawdę – Że nie powstały z powodu Pandemii ale jedynie z powodu Sankcji na Rosję, które przyniosły odwrotne skutki a także, bez opamiętania, niekontrolowana pomoc dla Ukrainy Miliardami – Trzeba to wiedzieć, że jak Ruskie nie zakończą tego Konfliktu, to będzie trwał latami, a nawet 5 – 10 lat – JAKA WOJNA – Czy objęty Kraj Wojną jest w stanie zalewać produkcją całą UNIE a zwłaszcza rolną

    Krzysztof

    co Ty dzisiaj wąchałeś ?

    Michał

    Szkody nie są spowodowane przez sankcje na Rosję ale przez ewidentne postawienie na Rosyjski gas ziemny jako jedyne źródło energii dla europy. Cała zielona transformacja to jeden wielki przewkręt. Odnośnie wpjny to kraj bedący w konflikcie zabrojnym nadal zalewa europę swoją produkcja czyli ropą i gazem.

    Krzysztof

    Była pandemia i będą kolejne a przyczyna tego to zabawa w Pana Boga – poprzez modyfikacje genów i tworzenie tego czego nie było w naturze. Kasa dla sprawców ? Nie akceptuje tego.

    Tomek

    Pandemia nic nie spowodowała. To idiotyczne decyzje polityków bez jakichkolwiek logicznych podstaw zniszczyły gospodarki świata.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x