Nagłe załamanie pogody paraliżuje stolicę Niemiec – setki interwencji służb, śmierć i wielu rannych
W poniedziałkowe popołudnie nad Berlinem przeszło gwałtowne i krótkotrwałe, lecz niezwykle silne załamanie pogody. Burza spowodowała liczne szkody materialne, sparaliżowała transport publiczny i zebrała tragiczne żniwo: jedna kobieta zginęła, a kilka osób zostało poważnie rannych – niektóre z nich walczą o życie.
Tragedia w dzielnicy Spandau – kobieta zginęła w aucie
Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło na Schönwalder Allee w dzielnicy Hakenfelde (Spandau), gdzie – według ustaleń dziennika BILD – kobieta została przygnieciona przez drzewo, które spadło na jej samochód. Na ratunek było już za późno – poniosła śmierć na miejscu.
W tym samym rejonie inna kobieta została również uderzona przez drzewo i z poważnymi obrażeniami przewieziona do szpitala. Jej stan określany jest jako krytyczny.
W lesie Tegeler Forst kolejna osoba została ranna przez spadające fragmenty drzew – ratownicy musieli wydobyć ją z trudno dostępnego terenu przy użyciu helikoptera. Łącznie trzy osoby są w stanie zagrożenia życia.
Setki interwencji straży pożarnej – całe miasto dotknięte
Według informacji berlińskiej straży pożarnej, do poniedziałkowego wieczoru odnotowano około 500 interwencji związanych z burzą. Jak podkreślił rzecznik służb, całe miasto zostało dotknięte skutkami nawałnicy.
W Lichtenbergu drzewo runęło na zaparkowane samochody. Na Clayallee w zachodniej części Berlina rowerzystka została uderzona przez drzewo, a w dzielnicy Wedding kolejne drzewo spadło na auto.
Kompletny paraliż kolei – chaos i opóźnienia w całym kraju
Burza spowodowała także całkowity paraliż ruchu kolejowego. Około godziny 17:30 liczne pociągi utknęły na trasach, głównie z powodu powalonych drzew blokujących tory. Tysiące pasażerów utknęło w pociągach – niektórzy przez wiele godzin.
Dopiero we wtorek rano sytuacja zaczęła się stabilizować, a połączenia kolejowe zaczęły stopniowo wracać do normy. Mimo to wiele z nich nadal jest opóźnionych lub odwołanych.
Szczególnie dotknięta została kluczowa trasa między Berlinem a Hamburgiem, która przez kilka godzin była całkowicie zamknięta. W poniedziałkowy wieczór udało się przywrócić pierwszy pociąg, jednak nadal występują zakłócenia.
Utrudnienia odnotowano również na trasach Berlin–Monachium, Berlin–Stralsund oraz Berlin–Frankfurt nad Odrą. Według rzeczniczki Deutsche Bahn nie można było dokładnie oszacować, ile pociągów utknęło w całym kraju.
W niektórych składach rozdawano pasażerom wodę, a załogi informowały podróżnych na bieżąco o zmieniającej się sytuacji.
S-Bahn Berlin sparaliżowane – sieć zatrzymana całkowicie
O godzinie 17:28 oficjalne konto berlińskiej S-Bahny na platformie „X” poinformowało o całkowitym wstrzymaniu ruchu w całej sieci. Pociągi, które były w trasie, zostały zatrzymane. Władze zaleciły podróżnym korzystanie z alternatywnych środków transportu. Na niektórych liniach – np. S7 między Grunewald a Nikolassee – tory zostały zablokowane przez powalone drzewa.
Ruch w sieci S-Bahn zaczął stopniowo wracać dopiero około godziny 20:00. Pełna funkcjonalność została przywrócona we wtorek rano, jednak z opóźnieniami i odwołaniami kursów.
Utrudnienia także na drogach – skrócone trasy autobusów i zamknięte ulice
Problemy nie ograniczyły się tylko do kolei. Jak poinformowało Centrum Informacji o Ruchu Drogowym w Berlinie, wiele linii autobusowych jeździło skróconymi trasami lub z ograniczeniami. Część ulic była całkowicie zablokowana lub przejezdna tylko częściowo – w tym m.in. Heerstraße, Clayallee oraz Invalidenstraße.
Porywisty wiatr do 108 km/h – nagłe ochłodzenie
Meteorolożka Kathleen Hickmann z Niemieckiego Serwisu Meteorologicznego (DWD) poinformowała, że burzę spowodowała bardzo szybka wędrówka chłodnego frontu atmosferycznego. Temperatura spadła nagle z 26 do 17 stopni Celsjusza.
W całym mieście zanotowano silne, lokalnie huraganowe podmuchy wiatru – w Dahlem osiągały one prędkość 108 km/h, w Tempelhof 100 km/h. Obficie ulistnione drzewa stanowiły większą powierzchnię dla wiatru, co przyczyniło się do licznych upadków drzew i łamanych konarów.
źródło: bild.de