Niemcy: Biologiczny ojciec będący dawcą nasienia ma prawo do kontaktu z dzieckiem nawet po adopcji

    Czy mężczyźnie będącemu dawcą nasienia dla pary lesbijek powinno później przysługiwać prawo do kontaktu z dzieckiem? Federalny Trybunał Sprawiedliwości zajął się tym skomplikowanym zagadnieniem.

    Ważna kwestia: czy oddanie nasienia nastąpiło za pośrednictwem banku spermy?

    Po prywatnym oddaniu nasienia biologiczny ojciec może uzyskać prawo do kontaktu z dzieckiem również wtedy, gdy zostało ono adoptowane za jego zgodą przez partnerkę matki. Zostało to ogłoszone w poniedziałek przez Trybunał Federalny (niem. Bundesgerichtshof, BGH) w Karlsruhe.

    W przypadku oddania nasienia za pośrednictwem oficjalnie działających banków nasienia od samego początku prawo wyklucza możliwość późniejszego powoływania się dawcy na fakt bycia biologicznym ojcem dziecka. Jeśli jednak nasienie zostało oddane bez pośrednictwa banku spermy, sprawa jest bardziej skomplikowana.

    Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczy dziecka urodzonego w 2013 roku, z którym biologiczny ojciec miał kontakt do 2018 roku. Zawsze towarzyszyła im jedna z matek. W 2018 roku mężczyzna chciał zostać w domu z dzieckiem sam na dłużej, na co nie zgodzili się prawni rodzice. Wkrótce potem kontakt się urwał.

    Czy kontakt z biologicznym ojcem leży w najlepszym interesie dziecka?

    Teraz mężczyzna chce odbierać dziecko co 14 dni i spędzać z nim popołudnie. W postępowaniu przed sądem rejonowym Tempelhof-Kreuzberg i wyższym sądem krajowym w Berlinie przegrał – uznano, że w jego przypadku nie było podstawy prawnej dla przyznania mu prawa do kontaktów z dzieckiem.

    Federalny Trybunał Sprawiedliwości inaczej postrzega tę sprawę: zgodnie z decyzją wydaną przez sędziów dawca spermy powinien być traktowany jak każdy inny mężczyzna, którego dziecko zostało adoptowane przez męża matki. Oznacza to, że zgodnie z kodeksem cywilnym ma on prawo do kontaktów z dzieckiem, jeśli „wykazuje poważne zainteresowanie dzieckiem”, a „kontakty te leżą w najlepszym interesie dziecka”.

    O tym, czy tak jest w tym przypadku, musi teraz ponownie zadecydować wyższy sąd krajowy. Przed berlińskim sądem ma zostać przesłuchane również dziecko, które ma obecnie siedem lat.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x