Zainteresowanie biletem za 9 euro już w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania przekroczyło oczekiwania przedsiębiorstw transportowych. Jednocześnie w wielu niemieckich miastach odnotowano mniejszą ilość korków.
Mniej korków w zdecydowanej większości miast
W pierwszym miesiącu obowiązywania tzw. 9-Euro-Ticket, w całych Niemczech sprzedano około 21 milionów biletów w promocyjnej cenie. „Wraz z około dziesięcioma milionami posiadaczy biletów abonamentowych, którzy automatycznie otrzymują bilet po obniżonej cenie, szacowana wcześniej przez branżę liczba 30 milionów biletów miesięcznie została więc nie tylko osiągnięta, ale nawet nieco przekroczona” – powiedział Ingo Wortmann, prezes Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (niem. Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, VDV). Dane dotyczą wyłącznie czerwca.
Według analizy przeprowadzonej przez firmę TomTom specjalizującą się w dostarczaniu informacji o ruchu drogowym, oferta promocyjna ma również wpływ na ruch w godzinach szczytu. W 23 z 26 badanych miast poziom zakorkowania zmniejszył się w porównaniu z okresem poprzedzającym wprowadzenie biletu. Dane sugerują, „że ten spadek jest związany z wprowadzeniem biletu za 9 euro”, powiedział ekspert ds. ruchu drogowego Ralf-Peter Schäfer. „Osoby dojeżdżające do i z pracy samochodem w prawie wszystkich badanych miastach straciły na to w czerwcu mniej czasu niż w maju.”
W lipcu zainteresowanie najprawdopodobniej pozostanie na wysokim poziomie
W pierwszych dniach po wprowadzeniu biletu dane nie wykazały prawie żadnego wpływu na ruch samochodowy. „Jednak w międzyczasie w niemal wszystkich badanych miastach w Niemczech można zauważyć pozytywny wpływ na płynność ruchu” – mówi Schäfer. Szczególną poprawę odnotowano w Hamburgu i Wiesbaden. TomTom zaobserwował jedynie niewielkie pogorszenie sytuacji w Kilonii i Norymberdze.
Z ankiety przeprowadzonej przez VDV wynika, że sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie równie wysoka także w lipcu. Trudniej jest jednak określić, w jakim stopniu bilet jest faktycznie wykorzystywany. Deutsche Bahn, za pośrednictwem którego sprzedano dużą część biletów, mówi o 10-15-procentowym wzroście liczby pasażerów korzystających z połączeń regionalnych w czerwcu w porównaniu z poziomem sprzed pandemii koronawirusa. Firma porównuje jednak czerwiec tego roku z popytem na koniec 2019 roku, więc dane te mają ograniczone znaczenie.
Źródło: www.zeit.de