Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież miał 95 lat

    Były papież Benedykt XVI nie żyje. Jak poinformował Watykan, zmarł w wieku 95 lat. W ostatnich dniach stan zdrowia emeryckiej głowy Kościoła znacznie się pogorszył.

    Benedykt XVI nie żyje

    „Z bólem muszę ogłosić, że Benedykt XVI, papież emeryt, zmarł dziś o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie” – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W ostatnim czasie jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Nie było już żadnych wystąpień publicznych.

    Benedykt XVI zostanie złożony 2 stycznia w Bazylice św. Piotra. Wierni będą mogli się wtedy z nim pożegnać – wynika z komunikatu Watykanu. Benedykt dał w ostatnich dniach do zrozumienia, że w razie śmierci chciałby być pochowany w grocie pod Bazyliką św. Piotra w Rzymie. Bruni zapowiedział kolejne informacje w najbliższym możliwym terminie.

    Dobrowolna rezygnacja

    Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku, jako następca Jana Pawła II. Benedykt był pierwszym niemieckim papieżem od około 480 lat. Prawie osiem lat później dobrowolnie ustąpił ze stanowiska – jako pierwszy papież od ponad 700 lat. Swoją decyzję uzasadniał zaawansowanym wiekiem i szwankującym zdrowiem – brakowało mu sił na wymagający urząd, mówił wówczas.

    Podczas pontyfikatu swojego następcy Franciszka, Benedykt żył w odosobnieniu w klasztorze w Ogrodach Watykańskich. W swoim pontyfikacie Benedykt kontynuował konserwatywny kurs swojego poprzednika. Sprzeciwiał się modernizacji Kościoła, co przyniosło mu wiele krytyki. Początkowy entuzjazm Niemców osłabł.

    Surowa postawa spotkała się z krytyką

    Na jego kadencji cieniem położyły się przede wszystkim skandale związane z nadużyciami, które pogrążyły Kościół katolicki w głębokim kryzysie. Benedykt odcisnął swoje piętno na Kościele katolickim na długo przed rozpoczęciem pontyfikatu. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie kardynał Ratzinger, urodzony 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Górnej Bawarii, miał już za sobą ponad 20 lat pisania historii Kościoła. Jego surowe stanowisko w takich kwestiach jak kontrola urodzeń, aborcja czy celibat było odrzucane przez licznych wiernych, zwłaszcza w Europie. W innych częściach światowego Kościoła katolickiego linia konserwatywna uzyskała natomiast poparcie.

    Niewłaściwe postępowanie w sprawach o nadużycia

    W roku 2022 jego własne postępowanie w sprawach o nadużycia w czasie, gdy był arcybiskupem Monachium i Freisingu (1977-1982), również trafiło na pierwsze strony gazet. Raport o nadużyciach zlecony przez archidiecezję monachijską zarzucił mu niewłaściwe postępowanie w czterech przypadkach. Benedykt przeprosił później w publicznym liście wszystkie ofiary nadużyć seksualnych. Do późnej starości pozostał sprawny umysłowo, co wielokrotnie podkreślał jego prywatny sekretarz Georg Gänswein, ale jego zdrowie fizyczne gwałtownie podupadło. Choć chciał pozostać „ukryty przed światem”, jego pisma na drażliwe tematy, takie jak celibat i nadużycia, wielokrotnie podsycały spekulacje, że przynajmniej częściowo nie zgadzał się z kursem swojego następcy Franciszka.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x