Zachorowalność na koronawirusa rośnie w Niemczech z dnia na dzień, niektóre szpitale są przeciążone. Niemniej jednak, grupa naukowców skupionych wokół fizyczki Priesemann uważa, że można uniknąć lockdownu – jeśli zostaną podjęte szybko pewne środki.
Szczepienia to podstawa
Według uznanych badaczy, trwająca obecnie fala koronawirusa nadal pozwala uniknąć ogólnokrajowego lockdownu. Warunkiem tego jest jednak konsekwentne i zwiększone wdrażanie środków ochronnych i szybkie szczepienia, jak wynika z opublikowanego dziś artykułu. Wśród autorów są fizyczka Viola Priesemann, epidemiolog Eva Grill i dyrektor naukowo-medyczny rejestru intensywnej terapii DIVI, Christian Karagiannidis.
Naukowcy zauważyli, że regionalny system opieki zdrowotnej jest już przeciążony. „Regionalnego przeciążenia nie da się już uniknąć, ale można je złagodzić” – powiedzieli naukowcy. Należy jak najszybciej spowolnić i zatrzymać wzrost siedmiodniowej zachorowalności i hospitalizacji.
Rekordowa liczba wymaganych dziennych szczepień
Naukowcy uważają, że najważniejszym środkiem w walce z pandemią jest „szczepienie i oraz podanie dawki przypominającej 2% populacji dziennie”. Odpowiadałoby to ponad 1,6 mln szczepień dziennie – a zatem znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Poprzedni szczyt osiągnięto w Niemczech 9 czerwca 2021 r., kiedy podano 1,4 miliona dawek szczepionek.
Według naukowców, wszystkie inne środki zostały wykorzystane do wypełnienia luki, dopóki nie zostanie zbudowana wystarczająca odporność społeczeństwa. Obejmowały one przede wszystkim zasady 3G/2G plus oraz nakazy, w tym noszenie medycznej ochrony jamy ustnej i nosa, czyli maseczki. W krajach związkowych, dotkniętych szczególnie dużą zachorowalnością, konieczne jest również zastosowanie daleko idących środków, takich jak ograniczenia w kontaktach.
Czwarta fala osiągnie punkt kulminacyjny w grudniu
Naukowcy spodziewają się, że czwarta fala koronawirusa osiągnie szczyt już w grudniu – pod warunkiem, że codziennie od 1 do 2% populacji otrzyma szczepienie przypominające. Zapadalność siedmiodniowa wyniesie wówczas ponad 1.000 w kilku krajach związkowych. W rezultacie oczekuje się, że oddziały intensywnej terapii będą mocno obciążone od końca grudnia do połowy stycznia. Szpitale powinny się do tego przygotować i otrzymać „maksymalne wsparcie” ze strony polityków.
Naukowcy pracują również nad nowym wariantem wirusa – Omikron, który został po raz pierwszy zgłoszony w Afryce Południowej, a teraz został wykryty również w Niemczech. Podkreślają, że właściwości tego wariantu wirusa są wciąż niedostatecznie poznane. Istnieją jednak przesłanki wskazujące na większą zdolność transmisji w porównaniu z poprzednimi wariantami. To jeden z powodów, dla których doszli do wniosku: „Szybkie i konsekwentne działanie, które prowadzi do znacznego powstrzymania procesu zachorowań, jest w tym momencie niezbędne”.
Ponadto naukowcy wzywają polityków do szybkiego opracowania tak zwanego „wyłącznika awaryjnego”. Aby móc natychmiast zareagować w przypadku pogorszenia się sytuacji pandemicznej, potrzebne są jasne plany działania, które mają zastosowanie do wszystkich krajów związkowych. W tym celu należy „jak najszybciej” stworzyć odpowiednie warunki prawne. Zaledwie trzy tygodnie temu ci sami badacze zalecali użycie takiego „wyłącznika awaryjnego” nawet już .
Stowarzyszenia medyczne również ostrzegają
Podobne żądania wysuwają Towarzystwo Wirusologiczne (niem. Gesellschaft für Virologie, w skrócie GfV) i Niemieckie Towarzystwo Immunologiczne (niem. Deutsche Gesellschaft für Immunologie, w skrócie DGfI). W pilnym apelu ostrzegają przed załamaniem się służby zdrowia w Niemczech: „Jeśli nie będzie możliwe rygorystyczne ograniczenie liczby zachorowań, nie będzie można zapobiec załamaniu się systemu opieki szpitalnej”.
W szczególności, oprócz rozległych ograniczeń w kontaktach, stowarzyszenia wzywają do „zwiększenia liczby szczepień, w razie potrzeby poprzez wprowadzenie obowiązkowych szczepień i konsekwentnych szczepień przypominających”. Nadrzędnym celem musi być „zmniejszenie liczby zachorowań, a co za tym idzie liczby hospitalizacji, do takiego stopnia, aby regularna opieka nad pacjentem i realizacja elektywnych, czyli odłożonych w czasie zabiegów medycznych, były możliwe bez ograniczeń”.
Źródło: www.tagesschau.de
Nie czytalem, bo nie lubie klamstw typu Adr Zdf ale zaloze sie, ze chodzi o szczepienia?
Niedługo nałókofcy będą powstrzymywać zmiany klimatu szczepieniami.
Co za bzdury!
Dane wyraźnie pokazuja ,że szczepienia nic nie dają a wręcz odwrotnie i tworzą nowe mutacje.