Narastająca fala przemocy wobec personelu medycznego w Niemczech: problem staje się coraz bardziej powszechny

    Coraz więcej przypadków agresji wobec lekarzy i pielęgniarek

    Personel medyczny w niemieckich szpitalach coraz częściej doświadcza przemocy fizycznej i werbalnej w miejscu pracy. Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia w Wiesbaden, w samej Hesji, w 2024 roku odnotowano 189 przypadków przemocy wobec pracowników szpitali. Wśród poszkodowanych znalazło się 34 lekarzy oraz 155 pielęgniarek i pielęgniarzy.

    Dane statystyczne obejmują przestępstwa z kategorii przemocy, do których doszło na terenie szpitali i klinik. Ujęto w nich czyny skierowane przeciwko życiu, nietykalności cielesnej oraz wolności osobistej lekarzy i pracowników opieki medycznej.


    Przemoc wobec medyków narasta – również słowna

    Zjawisko agresji wobec personelu ochrony zdrowia ma charakter narastający. Według badania przeprowadzonego przez Kassenärztliche Bundesvereinigung (KBV), niemal 80 procent lekarzy prowadzących prywatne praktyki przyznało, że w minionym roku doświadczyło przemocy słownej ze strony pacjentów.

    Z kolei badanie Niemieckiego Instytutu Szpitalnego (Deutsches Krankenhausinstitut) wykazało, że aż 73 procent placówek medycznych odnotowało wzrost liczby incydentów agresji w ciągu ostatnich pięciu lat – 53 procent mówi o umiarkowanym wzroście, a 20 procent o znacznym.


    Więcej przypadków w miastach niż na wsi

    Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2023 roku liczba ofiar była jeszcze wyższa – poszkodowanych zostało 173 pielęgniarzy i pielęgniarki oraz 33 lekarzy i lekarek. Najwięcej przypadków odnotowano w zurbanizowanych regionach, gdzie znajduje się więcej placówek medycznych. W odpowiedzi na interpelację poselską frakcji AfD w landtagu, resort zdrowia poinformował, że w aglomeracjach proporcjonalnie dochodzi do większej liczby incydentów niż na obszarach wiejskich.


    Czy ochrona personelu jest wystarczająca?

    Ministerstwo Zdrowia Hesji podkreśliło, że stanowczo potępia wszelkie formy przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia, w tym personelu medycznego, ratowników i służb interwencyjnych. Kwestia wprowadzania konkretnych środków ochrony pozostaje jednak w gestii samych placówek. Wśród możliwych rozwiązań wymienia się współpracę z policją, zatrudnianie ochroniarzy, zmiany architektoniczne, a także instalację tzw. przycisków alarmowych.

    Rzeczniczka Heskiego Stowarzyszenia Szpitali stwierdziła, że przemoc wobec lekarzy i pielęgniarek nie jest już przypadkiem odosobnionym, lecz problemem strukturalnym. Zwróciła uwagę, że faktyczna skala zjawiska może być większa, gdyż nie każdy incydent jest zgłaszany.


    Działania prewencyjne w niektórych placówkach

    Niektóre szpitale wprowadziły już środki mające na celu poprawę bezpieczeństwa, takie jak bramki bezpieczeństwa, monitoring wizyjny czy szkolenia z zakresu radzenia sobie z agresją. Według rzeczniczki stowarzyszenia, działania te przynoszą miejscami pozytywne efekty, jednak ogólna liczba incydentów pozostaje wysoka. Nie widać też oznak poprawy sytuacji.

    Eksperci wskazują, że eskalacji sprzyjają liczne wyzwania w codziennej pracy szpitali – chroniczne braki kadrowe, rosnące obciążenie pracą, wzrost frustracji społecznej oraz agresywne zachowania pacjentów.


    Przyczyny przemocy: frustracja, uzależnienia, bariery językowe

    Heskie Stowarzyszenie Szpitali zaznacza, że do aktów przemocy najczęściej dochodzi w wyniku długiego oczekiwania na pomoc, trudności komunikacyjnych (np. barier językowych), uzależnień, zaburzeń psychicznych, a także sporów między odwiedzającymi. Szczególnie narażone są izby przyjęć, oddziały psychiatryczne oraz personel pracujący na nocnych zmianach.


    Coraz więcej zgłoszeń agresji wobec lekarzy

    Izba Lekarska landu Hesja prowadzi system zgłaszania przypadków przemocy wobec personelu medycznego za pomocą formularza elektronicznego. Jak informuje rzeczniczka izby, dane zgromadzone od 2019 roku wskazują na stały wzrost agresywnych zachowań wobec lekarzy i personelu pomocniczego. Szczególny wzrost przypadków odnotowano w okresie pandemii COVID-19.

    Zgłoszenia najczęściej pochodzą z praktyk lekarzy rodzinnych, a następnie z obszarów psychiatrii i psychoterapii.


    Podsumowanie

    Przemoc wobec pracowników ochrony zdrowia w Niemczech staje się poważnym problemem społecznym i zawodowym. Mimo podejmowanych działań prewencyjnych, liczba incydentów rośnie, a rzeczywista skala problemu może być jeszcze większa niż wskazują oficjalne statystyki. Potrzebne są skuteczniejsze mechanizmy ochrony oraz większe wsparcie instytucjonalne dla personelu medycznego w codziennej pracy.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Ja raz lekarza ( ortopedę) zjechałam,bo ponad godzinę po moim terminie czekałam!!!!
    Chłopina mnie przepraszał.
    Miał trzy przypadki wcześniej,ani anglojęzycznych,ani niemieckiego,.
    Nie mógł się za cholerę dogadać.
    Musiał się domyślać o co im chodziło.
    W każdej Praxis,w każdym szpitalu powinien jakiś ktoś jako tłumacz pracować!!!!
    To lekarze powinni w końcu się domagać pomocy w porozumieniu się!!!!!
    A tacy agresorzy powinno się na zbity pysk wywalić.

    Szymon

    A może by tak ktoś zwrócił uwagę na prowokacyjne zachowanie personelu pielegniarskiego? Na pełne ich chamstwo? Na wymuszanie Trinkgeldów od pacjentów w niemieckich szpitalach? Nie wsadzisz w kieszonkę czy w puszeczkę, to będziesz traktowany jak bydło. Te ciągłe obgadywanie pacjentów, i to nie tylko za plecami pacjenta, a i te kąśliwe uwagi. Trzy lata temu byłem w szpitalu i przeżyłem szok. Poziom leczenia był ok., ale traktowanie pacjentów przez pielęgniarki, jak Scheina nie wsunąłeś do kieszonki, nie zapomnę. To, że nie poinformuje ciebie o ważnych rzeczach czy przysługujących ci opcjach czy możliwościach, to jeszcze mało. Ale pielęgniarka potrafi ci robić… Czytaj więcej »

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x