W Essen, Gelsenkirchen, Grevenbroich, Bochum i innych miastach jednostki specjalne szturmowały kilka bloków mieszkalnych, magazynów i ośrodek dla azylantów. Spektakularna ogólnoeuropejska akcja przeciwko pozbawionej skrupułów siatce przemytników ludzi!
Nalot w Niemczech i Francji
Przed świtem funkcjonariusze uderzyli jednocześnie we Francji i Niemczech. Ponad 500 funkcjonariuszy policji federalnej zostało rozmieszczonych tylko w Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii. Ponadto w Niemczech pracuje ponad 20 śledczych z francuskich i brytyjskich organów bezpieczeństwa oraz śledczych EUROPOL-u. W sumie ma zostać wykonanych ponad dziesięć europejskich nakazów aresztowania.
Francuskich śledczych z Policji Narodowej i Żandarmerii można zobaczyć w Gelsenkirchen. W Essen otoczono i przeszukano ośrodek zakwaterowania dla osób ubiegających się o azyl. Podejrzewa się, że mieszkają tu również podejrzani.
Iracka sieć przemytnicza na celowniku śledczych
Długo przygotowywany nalot koncentruje się na irackiej sieci przemytniczej, która na dużą skalę przemyca nielegalnych migrantów do krajów europejskich. Śledztwo koncentruje się w szczególności na spektakularnym przemycie uchodźców przez kanał La Manche na pontonach, dlatego też Francja przewodzi dochodzeniu.
Życie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki jest lekkomyślnie narażane podczas zazwyczaj nocnych podróży łodzią.
Policja Federalna wraz z władzami belgijskimi i francuskimi podejmowała już kilkakrotnie ataki przeciwko tym zorganizowanym gangom , ale nadal tworzą się nowe grupy przemytnicze.
Śledczy: „Sprawcy nie dbają o życie migrantów”
Jeden ze śledczych: „W niektórych przypadkach można zarobić więcej pieniędzy niż na międzynarodowym przemycie narkotyków. Pojedynczy Syryjczycy płacą do 10 000 euro za przemyt. Pełny ponton może szybko przynieść kilkaset tysięcy euro! A sprawców nie obchodzi życie migrantów!”.
Tylko w 2023 r. odnotowano 7924 przypadki przemytu ludzi, co stanowi wzrost o ponad 60 procent w porównaniu z 2022 r. Jest to najwyższa liczba przypadków przemytu ludzi od szczytu kryzysu uchodźczego w 2016 r. Policja Federalna i Federalny Urząd Kryminalny zidentyfikowały ponad 4400 podejrzanych, z czego 90% oskarżonych przemytników to obcokrajowcy. Tak jak w przypadku dzisiejszej obławy.
Dziesiątki tysięcy nieautoryzowanych wjazdów do Niemiec
Do października 2024 r. włącznie wykryto 71 181 nieautoryzowanych wjazdów do Niemiec. W całym 2023 r. było ich nawet 127 549! Odkąd funkcjonariusze policji federalnej wznowili stacjonarne kontrole graniczne (od 16 września do 1 grudnia 2024 r.), wykryto 12 728 nieautoryzowanych wjazdów.
8451 osób zostało zatrzymanych natychmiast na granicy za nielegalne przekroczenie granicy. W tym 411 osób otrzymało zakaz ponownego wjazdu do Niemiec, a 300 przemytników zostało tymczasowo aresztowanych przez śledczych.
Konieczne są konsekwentne działania przeciwko przemytnikom
Heiko Teggatz, przewodniczący Federalnego Związku Policji, powiedział BILD: „Obecnie bardzo ważne jest, abyśmy podjęli konsekwentne działania przeciwko tym organizacjom przemytniczym. Nowe działania wojenne w Syrii pogarszają obecnie sytuację, setki tysięcy syryjskich uchodźców mogą ponownie szukać drogi do Niemiec, a my możemy doświadczyć drugiego 2015 roku”.
Kontynuuje: „Przestępczy przemytnicy tylko na to czekają. Pod żadnym pozorem nie może się to powtórzyć, Niemcy nie mogą sobie z tym poradzić”.
źródło: bild.de