Ostatnio w kilku niemieckich landach całkowicie zniesiono obowiązek izolacji osób zakażonych koronawirusem. Dyskusja na ten temat toczy się również w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ale tamtejszy rząd nie chce iść tak daleko. Zamiast tego Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w środę jedynie złagodzenie przepisów w tym zakresie.
Izolacja zakończy się po pięciu dniach
Ministerstwo Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii poinformowało, że osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nadal będą musiały przebywać w domowej izolacji. Jednak w przyszłości ten obowiązek izolacji wygaśnie automatycznie po upływie pięciu dni – niezależnie od tego, czy wykonany wówczas test na koronawirusa da wynik negatywny, czy pozytywny. Nowe zasady mają obowiązywać od 30 listopada.
Pięć dni oblicza się na podstawie testu kontrolnego
W przyszłości procedura ma wyglądać następująco: każdy, kto samodzielnie wykona test na koronawirusa i otrzyma wynik pozytywny, ma obowiązek udać się na kontrolę do lekarza lub do oficjalnego centrum testowego COVID-19, aby powtórzyć badanie – metodą PCR lub za pomocą szybkiego testu. Jeśli ten test kontrolny wypadnie negatywnie, nie ma obowiązku izolacji.
Jeśli jednak wynik będzie pozytywny, osoba zakażona musi natychmiast poddać się domowej izolacji trwającej pięć dni.
Dzień przeprowadzenia testu kontrolnego jest kluczowy dla obliczenia pięciodniowego okresu izolacji. Co istotne, rozpoczyna się on dopiero od pierwszego pełnego dnia izolacji. Dzień, w którym wykonano test, nie jest uwzględniany. Innymi słowy, jeśli ktoś w poniedziałek otrzyma pozytywny wynik testu kontrolnego, musi pozostać w izolacji do soboty. W niedzielę obowiązek izolacji automatycznie wygaśnie.
Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii apeluje o odpowiedzialność
Od tego momentu minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) stawia na osobistą odpowiedzialność obywateli: „Nawet po upływie pięciu dni powinno się samodzielnie wykonać test i do czasu uzyskania negatywnego wyniku dobrowolnie zrezygnować ze spotkań z innymi ludźmi, a jeśli nie da się uniknąć kontaktu, wówczas należy nosić maseczkę ochronną” – powiedział polityk. Każdy, kto czuje się źle, powinien wziąć zwolnienie lekarskie. Można je w dalszym ciągu uzyskać po odbyciu rozmowy telefonicznej z lekarzem.
Wyjątki dotyczące pracowników placówek medycznych
Szczególne regulacje przewidziano dla pracowników placówek medycznych. Będą oni mogli wrócić do pracy dopiero wtedy, gdy będą w stanie przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.
Obecnie w Nadrenii Północnej-Westfalii obowiązkowa izolacja trwa do dziesięciu dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby. Aby móc wcześniej zakończyć izolację, konieczne jest zaświadczenie potwierdzające uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który można wykonać najwcześniej piątego dnia.
Laumann nadal uważa izolację za „konieczną”
„Wciąż uważam, że na chwilę obecną izolacja osób zakażonych jest konieczna” – tłumaczył Laumann decyzję dotyczącą nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od przyszłego tygodnia. W jego opinii izolacja pomaga zapobiegać zakażeniom i zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu Laumann był przeciwnikiem złagodzenia obowiązku izolacji, uważając, że jest to „nieuzasadnione”. W międzyczasie jednak coraz więcej krajów związkowych zniosło obowiązek pozostania w domu w przypadku potwierdzonego zakażenia COVID-19: nie ma go już w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Szlezwiku-Holsztynie. W środę w ślady tych landów poszła Hesja, a od soboty poddanie się izolacji nie będzie już wymagane także w Nadrenii-Palatynacie.
FDP chce całkowitego zniesienia obowiązkowej izolacji
Jest to jeden z argumentów, na który powołuje się FDP, domagając się zniesienia obowiązku izolacji także w Nadrenii Północnej-Westfalii. Kraj nie polega na osobistej odpowiedzialności ludzi, lecz trzyma się środków, które według pierwotnych założeń miały obowiązywać w szczycie pandemii – powiedziała w środę w parlamencie krajowym Yvonne Gebauer z FDP.
Z kolei Związek Powiatów Nadrenii Północnej-Westfalii krytycznie wypowiada się na temat różnych regulacji w poszczególnych krajach związkowych. Zdaniem Jürgena Müllera, przewodniczącego komisji zdrowia i starosty powiatu Herford, jest to szkodliwe. Uważa on, że w całych Niemczech powinny obowiązywać jednolite przepisy w tym zakresie.
Źródło: www.tagesschau.de